Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-05-19, 17:16
  #1
Medlem
SithBoboSiths avatar
Vad är det för liten galning som röjt loss i går kväll?

http://gd.se/nyheter/gavle/1.5892987...-med-spikmatta

Citat:
En taxichaufför rånades på sin taxi i Skutskär. Polisen jagade taxin i centrala Gävle – mot mötande trafik.

Citat:
Plötsligt kom en taxi körande i hög hastighet mot honom - på fel sida om den refug som skiljer de dubbla körbanorna åt.
– Efter taxin kom det en polisbil, även den körde mot mötande trafik. Polisen blinkade med helljusen för att påkalla min uppmärksamhet. Sedan kom det en polispiket och ytterligare en polisbil, på rätt sida om refugen.
Han blev vittne till en vild polisjakt förbi Brynäs centrum och Staffanskyrkan och vidare upp mot Söder.

Citat:
Han har anhållits misstänkt för rån, drograttfylleri, olaga hot och diverse trafikbrott.

http://arbetarbladet.se/nyheter/alvk...-med-spikmatta

Citat:
Vid 00.30-tiden fick polisen larm om att en beväpnad man under hot tvingat till sig en taxibil i Skutskär och sedan kört iväg med den i riktning mot Gävle.
I samband med rånet ska mannen också ha hotat ett par andra personer som försökt stoppa honom. Eftersom taxibilen var utrustad med gps kunde taxibolaget följa bilens framfart.

Citat:
Han var när han greps beväpnad med en skruvmejsel och en hammare.

http://arbetarbladet.se/nyheter/alvk...and-i-skutskar

Citat:
– Ett vittne ska ha sett hur en man tänt eld på bakluckan till en bil, säger Nina Dahlström, vakthavande befäl vid Uppsalapolisen.
Branden kunde snabbt släckas.
Polisen utreder nu ärendet som skadegörelse. I samband med branden upptäcktes också inbrott i två bilar intill.
Polisen har tagit en misstänkt person.
– Vi vet att det är samma gärningsman som rånade en taxi i Skutskär senare vid midnatt. Han sitter nu anhållen, säger Nina Dahlström.

Vad är det för j-a stjärna? Kan det vara han som kvaddade hyrbilen full med khat i Tyskland? Han var väl i samma ålder och lika sanslös?
Citera
2013-05-19, 18:32
  #2
Medlem
Walter-Ulbrichts avatar
Var det inte nyligen en 20-årig kille i Stockholm som i kostym gjorde något sådant där?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback