Citat:
Ursprungligen postat av
LogiskTanke
Juste, det finns två sorter av futurum. Skulle du kunna vara otroligt snäll och förklara de två formerna?

1: I de flesta fall kan man använda det som kallas för "futuro simple", dvs "
golpearé":
'Jag kommer att slå dig' --> 'Yo te golpearé'
2: Sedan finns det ett annat sätt att säga det medan att använda verbet "ir" (att gå), prepositionen "a" (mot) och huvudverbet "golpear" (att slå) i infinitivformen:
'Jag kommer att slå dig' --> 'Yo te
voy a golpear'
Man kan göra det med vilket verb som helst. "voy a correr", "voy a comer", "voy a morir"...
Tänk på att, även om det finns två sorter av futurum, skillnaden mellan dem två är ganska liten. Formen 2 använder man oftast om det är något som kommer att hända alldeles strax. Till exempel, ska man börja äta inom 30 minuter så skulle man säga "voy a comer". Formen 1 är vanligast när det handlar om framtiden. Meningen "yo comeré" innebär att man ska äta lite senare; om minst 3-4 timmar.
Hoppas det hjälper
(Det finns ju några sorter till men de är ganska svåra, t.e. "habré golpeado", "golpeare", eller "hubiere golpeado". Jag skulle inte rekommendera att läsa om dem om inte du har
mycket goda kunskaper i spanska)