Citat:
Ursprungligen postat av
mansen66
Pratade precis med min gamla mor precis om detta.
Vid möllevången i malmö bortåt bergsgatan fanns en butik som var specialicerad på hästkött när hon växte upp, som min mors kusin jobbade i. Detta måste ha varit på 50 talet kanske.
När hon och min far skulle bjudas på middag av min mormor serverades det nötkött, vilket min mor skämdes över, hästbiff skulle ju det vara!
Så nog finns det en hästätartradition i skåne i allafall.
Men det var väll så överallt förr, då inte tillgången på utländskt kött var lika omfattande som det är idag. Speciellt under kriget lär det gått åt en del kusar kan jag tänka mig när man ransonerade det mesta och nötkött var det lyxigaste som fanns.
Sen ska det tilläggas att det inte bara att leta efter hästkött i charken idag, förutom som pålägg är det inget man hittar i vanliga butiker, tyvärr, då det är inget fel på köttet så länge det inte kommer från Rövmäninen eller är från dopade italienska travhästar.