Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-05-10, 01:47
  #13
Medlem
BaalZeBubs avatar
Expressen har kört hårt i flera dagar med stor reklam för "Isabel och Rebeccas podcast" med stora förstasidesrubriken "Svenska killar kan ju vara aningen torrare". Och en bild på två överutstökade bimbos med varsin smartphone. Vad säger Expressens feminister?

Förra året rapporterade Expressen om protester mot att en vit kvinnlig modell hade fotograferats ohälsosamt solbränd, vilket spred ett ideal som skulle leda till mångas död.
http://www.expressen.se/halsa/hm-ber...-badkampanjen/
http://www.expressen.se/mode/hm-fall...-tok-for-brun/

Vad säger ni då om Expressens Rebecca Stella idag:
http://bloggar.expressen.se/rebeccas...2-683x1024.jpg


Jämför med hennes hudfärg när hon jobbade på Stureplan:
http://cdn.stureplan.se/blogs/rebecc...-Simonsson.jpg

Är det meningen att Expressen ska ge alla unga fjortisar hudcancer?
Citera
2013-05-10, 01:47
  #14
Medlem
Irriterande som fan.
3-4 stora bilder med länkar till hennes ytliga skitblogg på startsidan på expressen.se

Dessutom ser hon ju fördjävlig ut. Ung tjej som kört in botox i hela nyllet som nån gammal beverly hills-kärring.
Citera
2013-05-10, 10:01
  #15
Medlem
felstavadds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HerrV
Fler som undrar varför man ska följa henne.


Tackar för det, har också undrat vem fasen hon är pga av utrymmet de gett henne på Expressen, då vet jag och behöver inte bry mig längre. Trodde i min enfald att det det kanske var nåt intressant eller lite viktigt, där fick jag..... Igen.
Citera
2013-05-10, 12:18
  #16
Medlem
Hon var ju mycket snyggare som vit, varför vill alla svenskor vara brun? Vit hy är fint!!
Expressen blir ju bara tramsigare och tramsigare, 40 000 läsare i veckan är väl ingenting, 6 tusen per dag i snitt, ja herregud vad populär hon är, tror det förstör mer för expressen att sätta den bimbon på förstasidan, efter att ha lyssnat 3 minuter av hennes podcast var jag nära att spy.
Citera
2013-05-10, 16:03
  #17
Medlem
Telwins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av runesune
Hon var ju mycket snyggare som vit, varför vill alla svenskor vara brun? Vit hy är fint!!
Expressen blir ju bara tramsigare och tramsigare, 40 000 läsare i veckan är väl ingenting, 6 tusen per dag i snitt, ja herregud vad populär hon är, tror det förstör mer för expressen att sätta den bimbon på förstasidan, efter att ha lyssnat 3 minuter av hennes podcast var jag nära att spy.

Hon ser ju tio gånger bättre ut med lite färg än vad hon gjorde kritvit.
Citera
2013-05-10, 16:19
  #18
Medlem
KingsBishops avatar
Jag vill minnas att hon var med i slitz för ett bra tag sen. Även nått "band" eller vad man nu ska säga. En bunt tjejer som åkte runt på barturne. Tror även det var slitz som ordnade det? Kan ha vart 10 år sen?

Efter det har jag bara hört att hon var/är nån bar-/klubb-chef runt stureplan.

Antagligen ganska driven person. Hon lyckas ju uppenbarligen får betalt för att göra det hon tycker är roligt.
Och om nu Expressen har tagit tag i bloggen är det väl klart att dom kommer göra all reklam dom kan för den.

Om jag är intresserad av att läsa om henne? - Inte ett dyft...
Citera
2013-05-10, 17:01
  #19
Medlem
White Christmass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kroko
Irriterande som fan.
3-4 stora bilder med länkar till hennes ytliga skitblogg på startsidan på expressen.se

Dessutom ser hon ju fördjävlig ut. Ung tjej som kört in botox i hela nyllet som nån gammal beverly hills-kärring.

Har för mig att hon är blatte en förälder utanför Europa så det säger väl rätt mycket varför hon får vara med så mycket. Hon är representant för det nya illaluktande brunsvarta Sverige som så många vill skapa. Förklarar också varför man vill bygga upp stereotyper kring svenska killar, man vill påverka fler svenska kvinnor att gå över till den mörka sidan.

"varför inte jag provar en sandneger, de är kanske inte är så farligt att få sig en smäll med jämna mellanrum, man vänjer sig"

Just nu är den bästa meriten i CVt om du söker jobb inom media att du är en blatte.
Citera
2013-05-11, 09:58
  #20
Medlem
Laszlo Kovacss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HerrV
Tror det är denna tjej: http://sv.wikipedia.org/wiki/Rebecca_Simonsson

Rebecca Stella Simonsson, född 29 september 1985 i Borås, är en svensk fotomodell, dansare, artist, bloggare och nattklubbschef för Stureplansgruppen. Hennes blogg[1] har cirka 40 000 unika besökare i veckan.

Jag bryr mig inte om henne och det behöver du inte heller göra, men gissar på att det finns många småtjejer som tycker hon är en förebild..
Ingen mer än jag som kollade upp namnet på den som lagt upp all info på wikisidan? Användaren heter Rebeccasimonsson.
Citera
2013-05-11, 10:14
  #21
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BaalZeBub
Vad säger ni då om Expressens Rebecca Stella idag:
http://bloggar.expressen.se/rebeccas...2-683x1024.jpg

var någonstans är det där en bomberjacka
gissar något lågintensivt krig i ett väldigt milt klimat där piloterna aldrig behövde lyfta utan mest gled omkring på basen som var väldigt HBT..

kan någon redigera hennes wikipedia och lägga till texten
Många kallar henne till och med ”Sveriges Lady Gaga” på grund av hennes kläder och personlighet.

tack
Citera
2013-05-11, 11:36
  #22
Medlem
Hon har bland annat delat ut priser på Grammisgalan (tror jag?) för flera år sedan, så helt "ny och okänd" är hon ju inte.

http://cdn.stureplan.se/blogs/rebecc...010/01/reb.jpg

Tycker hon är ungefär på samma nivå som alla andra bloggare som de har byggt upp genom åren, typ Sofi Fahrman, Elin Kling m.fl. Med skillnaden kanske att Rebecca inte bloggar om mode utan om hennes s.k. "jetset"-livsstil (detta hade hon inget av innan hon blev upplockad av Stureplansgruppen och de har medvetet satsat pengar på att bygga upp hennes kapital/nätverk från grunden).

Så här såg hon ut för många år sedan: http://media.screened.com/uploads/0/...sson_large.jpg

Innan hon först sadlades om som glamourbrud och senare "hipster"/grammis-ikon när Stureplansgruppen fattade att det alternativa var inne (bild från 2010/11 tror jag): http://www.johannespescatore.com/fil...ab_alles_5.jpg.

Nu när hipstermodet är på utgång igen så verkar hon ha rört sig tillbaka mot en mer glamorös stil. Som det skrivits ovan tycker jag dock inte det anmärkningsvärda i det hela är just vem Rebecca är eller varifrån hon kommer, utan att medie-Sverige fortfarande uppvisar sådant sug efter dessa semi-blåsta "ikoner" för sina bloggar, samtidigt som genus/PK/feminist-freaksen löper amok på precis samma tidningar. Hyckleri på högsta nivå givetvis, och jag kan tro att PK-journalisterna på tidningarna knappast gillar det, men de tar ju in "glamourbloggerskorna" för att locka till sig den unga kvinnliga målgruppen som är helt annorlunda än surdegsfolket.
__________________
Senast redigerad av ecglsd 2013-05-11 kl. 11:40.
Citera
2013-05-11, 12:41
  #23
Medlem
JBernards avatar
Nonsensjournalistiken har nått nya höjder.

En ganska väl tilltagen bild på någon som står på en väg med underrubriken "jag har varit så lat senaste dagarna". Trycker man på länken kommer man till hennes blogg där samma bilder finns och ett inlägg som lyder;

Jag har varit så lat de senaste dagarna, så när Hannah satte på sig sin tunga väst och skulle iväg på PW så kände jag att det var dags att haka på. Så skönt att röra lite på mig. Har på mig träningskläder från DOM.

Otroligt att man väljer att publicera "ingenting"?
Citera
2013-05-11, 13:06
  #24
Medlem
Tycker det verkar vara en ganska märklig livsstil som förmedlas men det kanske bara är jag som är lillgammal, förmodligen är väl detta den framtid unga tjejer drömmer om och Expressen verkar tycka det är lämpligt.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback