Citat:
Ursprungligen postat av Makehaste
Har du verkligen läst den? Jag har för mig att den fick något sorts pris för mest svårlästa akademiska verk 2005 (eller när den nu kom ut). Hon är över huvud taget vanvettigt svårpenetrerad (eh) i sina texter tycker jag.
Japp, på tredje försöket gick det. Men jag måste erkänna att jag inte alltid hängde med. Faktiskt har jag fått mest ut av Butler i artiklar som handlar om hennes resonemang, inte i hennes egna artiklar.
Det är synd att den ska vara så svårläst, det avskräcker ju många. Hennes teorier är oftast väldigt intressanta, och tjänar på att förklaras enklare.
Edit: Signaturen kommer från en dokumentär om intersexualitet som jag tyvärr missade eftersom mina kollektivkamrater hellre ville se Footballer's Wives.