Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-05-05, 20:23
  #1
Medlem
Min pitbull/amstaff kliar sig hela tiden, och har som "kala hudfläckar" på nosen och i benväcken. Hon är en tik på 3 år, se bilder här: http://julialemon.se/?p=668

Vad kan det vara?
Citera
2013-05-05, 20:31
  #2
Medlem
TheGamers avatar
Den som inte vill stödja idiotens försök till visningspengar så har jag bilderna här:

http://julialemon.se/wp-content/uplo...5/IMG_4250.jpg
http://julialemon.se/wp-content/uplo...5/IMG_4247.jpg
http://julialemon.se/wp-content/uplo...5/IMG_4246.jpg
http://julialemon.se/wp-content/uplo...5/IMG_4244.jpg
http://julialemon.se/wp-content/uplo...5/IMG_4243.jpg

OnT: Misstänker att det är någon sorts hudåkomma som skapats utav irritation. Kollat så hunden äter ordentligt? Kan vara dåligt foder eller så kan hunden vara känslig mot vissa saker/ ämnen.

Förövrigt borde du ge hunden lite råa ägg, pälsen blir bättre utav det.
Citera
2013-05-05, 20:56
  #3
Medlem
Skulle ha kollat upp det hos veterinär-staffarna (alla raser) är kända för att ha problem med demodex. Vad gäller råa ägg så är det bara gulan som skall ges rå-rå äggvita innehåller ett ämne som bryter ned B-vitamin.
Kliandet kan bero på andra saker också givetvis, rävskabb, allergi , svamp -omöjligt att ställa diagnos via bilder.
Citera
2013-05-06, 17:32
  #4
Medlem
Åk till veterinären direkt!
Kan vara någon form av parasit
Citera
2013-05-08, 12:58
  #5
Medlem
Avantasias avatar
Som redan nämnts är hudproblem ex. allergi, demodex m.m. vanligt bland bullraserna så det enda vettiga är att ta hunden till en veterinär och göra en utredning.
Citera
2013-05-08, 13:16
  #6
Medlem
Hudproblem och sjukdomar är rätt vanliga på båda raserna, och blir tyvärr ännu mer vanligt när folk avlar på allt, utan att bry sig om stamtavlor, historik osv.

Bara att besöka veterinären. Lycka till!
Citera
2013-05-08, 21:21
  #7
Medlem
Jag rekommenderar att byta foder till Standart Sensitiv. Alla Standart torrfoder går att fortsätta med som dietfoder om hunden blir sjuk, ett mkt bra betyg.
Fodret är skapat av en svensk veterinär och särskilt lämpat för dessa raser med risk för hudsjukdomar. Fantastiskt bra för magen också. Min väninnas hund med tarmsjukdom i 1 år blev bra på 1 vecka med Standart.!!!
Hon måste ge medicin för tarmen resten av hundens liv men det slutade omedelbart att rinna ur ändan på hunden när hon bytte till Standart, veterinären hade satt hunden på Royal Canin dietfoder som bara innehåller kemikalier och är superdyrt.!!

Rekommenderar också Standart Laxolja. Det är dyrt men värt att satsa på att ge ordentliga doser av närmaste tiden. Utvecklas detta till en ordentlig hudsjukdom så blir det attans dyrare.!

Håll igen på konstgjorda godbitar med en massa E ämnen i. Köp sockerfri levergodisar och äkta märgben osv ett tag framöver.
Många går till veterinär i det här läget, det är absolut en stor varningslampa som hon ser ut.!!!!!
Jag skulle testa att ändra maten och utvärdera under ca 3 månader.
Akta saltvatten i sommar också och köp gärna sådan inpregneringsspray för tassarna så du slipper blåsor där i värmen i sommar.!

Lycka till
__________________
Senast redigerad av Tina... 2013-05-08 kl. 21:23.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback