Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-04-24, 00:30
  #1
Medlem
Simaxs avatar
Fastnat i ett problem där jag ska räkna på volatiliteten på pensionsförsäkringar.

Jag har de procentuella förändringarna under en 10års-period samt standardavvikelsen men behöver nu räkna på volatiliteten. Även om standardavvikelsen förklarar hur mycket årsavkastningen avviker från medelvärdet behöver jag också veta volatiliteten per år.

http://www.aktieskolan.se/pages/vola...ect=aktieskola

Enligt ovanstående beräkningar utgår man från stängningskurser på en aktie. För mig är detta omöjligt eftersom jag inte kan få fram ett direkt värde på underliggande utan bara den procentuella avkastningen. Det rör sig om en försäkring med många underliggande. Finns det något annat sätt att beräkna volatiliteten utifrån de värden jag har?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback