https://soundcloud.com/prinseric
Artistnamn: Prins Eric
Genre: Electronic, Instrumental, det är svårt att genresätta sin egen musik tycker jag
Nuvarande utrustning: MicroKorg XL, Kaossilator, FL Studio (+ mängder av VST-synthar)
Influenser: Kraftwerk, Passion Pit, Gay For Johnny Depp, Rymden, och naturen
Min bakgrund: Sysslat med FL sedan jag var 16 ungefär, då kunde jag dock inte ett jota om varken tonarter eller hur man spelade något instrument. Då gjorde jag och min kompis mest könsrock, vilket var jävligt kul då iaf. Nu har jag mognat (mognar fortfarande) inom musiken och försöker få fram känslor och historier instrumentalt. Jag börjar även få försmak för att sampla upp små bitar ur filmer och gamla klassiska arr och leka med det.
Styrkor: Jag kan tycka att jag är ganska duktig på att få till en atmosfär. Kuslig, glad eller ledsen, jag tycker att jag lyckas fånga det rätt bra.
Svagheter: Avsluta låtar. Jag tycker att det är svinsvårt att känna när en låt "ska vara slut", eller hur man ska säga.
Mitt största mål är att få ut min musik till så många som möjligt. Att se att jag haft många plays på Soundcloud är bland det bästa jag vet!