Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 4
  • 5
2023-03-04, 19:58
  #49
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pappana
Det gör du rätt i
Ja. Tråkigt eftersom jag gillar lastbilar.
Citera
2023-08-07, 18:15
  #50
Medlem
Jag som har bred erfarenhet av ladtbilsyrket säger med att det bara är att skita i det, facket och tya får betalt av arbetsgivar orginastioner att mycket kraftigt överdriva behovet, påstå att det är "höga löner"
En lastbilsförare kan ju glömma Porsche och lägenhet på Östermalm som företrädarna på ya har som påstår att man ska jobba med det
Precis som tidigare säger kan man sitta arbetslös i månader, vettiga jobb finns typ inte alls, ofta många sökanden på jobben och lika usla villkor överallt, de kräver duktiga och erfarna förare till priset av färska, alla har kört fast i samma usla kollektivavtal som bara blir sämre och sämre! Satsa på typ vård, IT eller nåt annat spännande, bara ett truckkort och lagerjobb ger ofta mer lön!
Citera
2023-12-04, 00:51
  #51
Avstängd
Negreritvs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pappana
Nej, facket inom transport är inte för chaufförerna utan dom står på företagens sida.

Åkerier är ta mig fan dom snålaste arbetsgivarna jag stött på
Hur länge arbetade du som lastbilschaffis? Vad för slags körningar var det du hade?
Citera
2023-12-04, 21:13
  #52
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Negreritv
Hur länge arbetade du som lastbilschaffis? Vad för slags körningar var det du hade?



Tyvär jobbar jag fortfarande med det i väntan på att min kurs ska öppna för ansökningar.

Jag kör grusbil
Citera
  • 4
  • 5

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback