Vem är det här?
http://sydsvenskan.se/malmo/article106290.ece
"Malmöbo inför rätta för hot mot politiker
En känd Malmöbo står inför rätta för att ha hotat en politiker. Oppositionsrådet i Karlskrona fick ett fax med något som liknar ett hakkors och en uppmaning att sätta "punkt och amen" för politikern.
– Det var oerhört obehagligt, säger Kent Lewén (fp).
På kvällen den 15 november 2004 fick oppositionsrådet Kent Lewén (fp) i Karlskrona ett fax hem till sig. För det faxet har avsändaren nu åtalats för olaga hot. Faxet var en ledare ur Sverigedemokraternas partiorgan SD-Kuriren. I ledaren kritiseras Kent Lewén för sitt angrepp på Sverigedemokraterna. På den faxade artikeln står skrivet för hand: "Kamrater. Sätt punkt och amen för denne storhycklare och förrädare." Med ett kryss hänvisar skribenten till namnet Kent Lewén i artikeln.
– Vad är "punkt för Lewén" frågar sig Kent Lewén och svarar:
– Jo, naturligtvis att begravningsbyrån ska hämta honom.
– Jag ser det som ett mycket allvarligt hot mot mig och min familj.
Längst ner i faxet är en symbol ritad. Enligt åklagaren och Kent Lewén är det ett hakkors. Kent Lewén har hotats flera gånger tidigare och utsatts för skadegörelse. Han sätter det i direkt samband med den hårda kamp han för mot nazister och främlingsfientliga i Blekinge.
Rättegången mot Malmöbon hölls i onsdags. Enligt Blekinge Läns Tidning medger den åtalade att han skickat faxet. Men han försvarar sig med att han tagit starka mediciner tillsammans med alkohol och inte minns så mycket. Därför hade han ingen avsikt att hota politikern. Dom i målet faller 3 juni.