Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2005-05-26, 02:37
  #1
Medlem
Darwins avatar
Såg trailern för Narnia filmen idag (innan StarWars) som ska komma ut lagom till jul (gäller att vara ute i god tid...).

Det spontana intrycket var att det verkade vara mycket dataanimerade slagfältscener med uniformt klädda centaurer, vilket måhända kanske inte är den bästa avspeglingen av Lewis böcker...

Den viktigaste frågan är dock hur dom ska göra med den närmast fundamentalistiska gameltestamentliga kristendomen som genomsyrar böckerna. Behåller dom all kristendom riskerar dom att få både muslimer, vänstertokar och liberaler på halsen. Om dom däremot skalar bort allt kristet budskap och symbolik blir det för det första inte mycket kvar, och för det andra är något sådant att betrakta snarast som en våldtäkt av Lewis.

Väljer dom att göra film av fler böcker i serien får dom också problem med det onda fiendefolket, som intill minsta detalj frammålas som araber i böckerna.
Citera
2005-05-26, 03:00
  #2
Medlem
eff, ska de göra om den oxå? måste ha missat det. hävdar dock bestämt att tevevarianten som de sänder varje jul är ultimat

Blir nog en svår balansgång att göra om den som sagt var, tror det blir mycket krigscener och mindre djuphandling. Dvs inte mycket Lewis kvar.
harry potter möter sagan om ringen kanske?

/lurk
Citera
2005-05-26, 04:48
  #3
Medlem
fnuskes avatar
http://www.apple.com/trailers/disney...of_narnia.html

Här har ni en trailer förresten för oss som inte gått på bio nyligen.
Citera
2005-05-26, 04:55
  #4
Medlem
CrapOramas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fnuske
http://www.apple.com/trailers/disney...of_narnia.html

Här har ni en trailer förresten för oss som inte gått på bio nyligen.

Jag gillar sådana här filmer och den här verkar lovande.
Citera
2005-05-26, 08:47
  #5
Medlem
Zencores avatar
Det är en disney produktion. Det borgar inte direkt för kvalite.
Citera
2005-05-26, 09:59
  #6
Medlem
linuxs avatar
Jag känner mig också lite tveksam när det står Disney.
Citera
2005-05-26, 10:08
  #7
Medlem
SAMSARAs avatar
Jag tror det kan bli bra kvalitet på den...eller den har iaf en stor potential att bli bra om man tänker på att det är weta workshop, dom som gjorde alla dräkter och masker till sagan om ringen filmerna, som står för kostymerna. Men det är ju bara en faktor. Sen kanske dom förstör den endå.

Dom gamla Narnia är så bra tycker ja!
Citera
2005-05-26, 10:24
  #8
Medlem
länka teaser trailern är nån snäll. Kollade runt på officiella sidan men hittade inte ett jota
Citera
2005-05-26, 10:48
  #9
Medlem
xploddans avatar
Älskar verkligen böckerna. Hoppas denna film kan leva upp till förväntningarna.
Citera
2005-05-27, 01:54
  #10
Medlem
Cineastens avatar
Andrew Adamson som regisserade Shrek står för regin av Narnia - The lion, the witch and the wardrobe och det bådar ju ganska gott imo.
Jag tror absolut att han kommer att lyckas med filmen.
Citera
2005-05-27, 05:48
  #11
Medlem
Tror den blir ganska så mysig och fin, mycket nostalgi över narnia.
Citera
2005-05-27, 10:13
  #12
Medlem
BustaNuts avatar
Såg trailern i o med Ep3 premiären. Den va vacker men den hade ingen karisma. Jag tror den kommer krasha hardcore...
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback