Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-04-15, 23:12
  #1
Medlem
Quoters avatar
Polisen körde nyss ut den här grejen via sin hemsida:

Citat:
28 kvinnor har mördats av närstående sedan millenieskiftet i Västra Götaland. Nu ska polisens verksamhetsutvecklare Barbro Jönsson genomlysa fallen för att utveckla arbetsmetoderna inom relationsbrott.

Att förebygga våld i nära relationer genom stöd och skydd till personer som befinner sig i risk för upprepat våld är ett prioriterat mål för Polisen. För att analysera myndighetens rutiner och metoder kring relationsbrott har länspolismästaren gett verksamhetsutvecklare Barbro Jönsson i uppdrag att genomlysa 28 fall gällande kvinnomord i Västra Götaland. Hennes fokus kommer framförallt att riktas mot att upptäcka eventuella systembrister i utredningsåtgärder och dokumentation kring relationsbrott.
– Jag kommer att titta på vad och hur vi har arbetat. Mitt uppdrag är inte att leta fel, utan analysera om myndigheten avviker på något sätt. Kanske hittar jag mönster eller rutiner som har visat sig vara resultatrika för att de här brotten ska kunna lagföras, säger Barbro Jönsson.

(Texten är lite kortad)

Kanske att detta är fel forumdel (Brott och brottsbekämpning ev.) men jag kör i vind tills vidare.

* Dum fråga kanske, men är det 28 uppklarade eller ouppklarade ärenden? ("Kanske hittar jag mönster eller rutiner som har visat sig vara resultatrika för att de här brotten ska kunna lagföras" är inte en så tydlig formulering egentligen)

* Någon som känner för att göra en lista? När ovanstående fråga är klarlagd.

* Är någon egentligen förvånad över att det inte kommer bli någon granskning över mord på män i Västra Götaland?

* Kan en sådan här lupp-granskning leda till något vettigt? Har inte Leif GW gjort liknande prylar i typ hur många år som helst redan?
Citera
2013-04-15, 23:43
  #2
Medlem
Nog fanken är det luddigt formulerat. Utifrån din citering av polisen, och vid titt på den länkade sidan till polisen, bringas jag först att tro att det handlar om dömda personer; hur skulle man annars kunna påstå att närstående mördat kvinnorna? Eller har all sannolikhet talat för närstående GM, men den laga processen frikänt de misstänkta? Nej, det låter inte rimligt; inte får man väl hålla på och misstänka friade personer. Har de ens "lagförts"? Till och med begreppet uppklarning är diffust i Sverige. En nedläggning av ett case är en uppklaring. Personuppklaring en annan sak. Jag tvingas helt enkelt googla: SvD uppger att det handlar om misstänkta närstående GM bakom morden på de 28 kvinnorna.

http://www.svd.se/nyheter/inrikes/ou...as_8089402.svd

Frågan är om det finns några dömda närstående till kvinnliga mordoffer i Västra Götaland över... Mitt tvivel är väl skäligt i förhållande till personuppklaringen i allmänhet vid våldsbrott i Sverige.
Citera
2013-04-16, 05:57
  #3
Medlem
sanctissimuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Quoter
hemsida:

Citat:
Barbro Jönsson, i dag verksamhetsutvecklare

har hon lämnat tjänsten som chefsjurist? efter den massiva kritiken...
Citera
2013-04-17, 17:23
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Quoter
* Dum fråga kanske, men är det 28 uppklarade eller ouppklarade ärenden? ("Kanske hittar jag mönster eller rutiner som har visat sig vara resultatrika för att de här brotten ska kunna lagföras" är inte en så tydlig formulering egentligen)

Det bör gälla uppklarade fall som föregåtts av olika slags anmälningar/insatser.

Citat:
Ursprungligen postat av Quoter
* Kan en sådan här lupp-granskning leda till något vettigt? Har inte Leif GW gjort liknande prylar i typ hur många år som helst redan?

En granskning kan kanske visa vad/var man gjort fel och förhoppningsvis leda till uppstramade rutiner, en tydligare handlingsplan. Kan tänka mig att det fortfarande är ganska godtyckligt hur kvinnor bemöts av polis vid relationsvåld.
Citera
2013-11-08, 20:58
  #5
Medlem
länk till GT
Citat:
Intern polissågning av arbete mot kvinnovåld

Vi är helt styrda av olika händelser och vi ställer inte samman den information vi har att tillgå.

I dag missas ofta tydliga varningssignaler och det allvarliga i situationen står klart först när kvinnan hittas mördad.
Citera
2013-11-12, 21:22
  #6
Medlem
Quoters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av serben666
länk till GT

När den här nyheten blåstes ut var det "28 kvinnomord" som skulle vara under lupp - nu när det är klart så blev det - enligt artikeln som serben666 klistrade in - "39 fall av dödligt våld mot kvinnor i nära relationer mellan 2000 och 2012".

Vem har dålig koll siffrorna?
Citera
2014-03-30, 06:28
  #7
Medlem
Quoters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sanctissimus
har hon lämnat tjänsten som chefsjurist? efter den massiva kritiken...

Vet inte? Att det var just Barbro som fick den här fantastiska uppgiften är kanske inte så förvånande, en lupp-granskning som denna kan man jämföra med ett beredskapsjobb i brist på vettiga saker att göra (Leif GW har gjort liknande prylar i brist på producerad forskning). Inga flashiga arbetsuppgifter.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback