Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-04-12, 11:21
  #1
Medlem
Scenario:

Bakgrund

Jag har under flera år fått ködagar av det kommunala bostadsbolaget och har en stor möjlighet att få en lägenhet, som jag inte ska bo i, utan funderar på att hyra ut den till en familj, med eller utan tillåtelse. Jag har ett bra skäl för att hyra ut den (utlandsstudier), men för att vara lite diskret så står den på mig från maj (om jag får den) till oktober då jag börjar igen, och försöker därefter hyra ut den årsvis. Jag är medveten om att jag kan förlora kontraktet och de bli utslängda. Det är risk som vi får ta. Kan jag drabbas av ytterligare juridiska konsekvenser av min handling? Om ni har något sätt att komma runt allting, eller tipsa, så får ni gärna göra det. Tex möjligheten att ta ett banklån, ge det som gåva till familjen så de får köpa, köpa lägenheten och skänka bort det?
Citera
2013-04-12, 13:10
  #2
Medlem
GrumpyOldMans avatar
Jag är inte säker på att jag har förstått frågeställningen, men jag ska försöka sortera lite...

TS har kötid hos kommunalt bolag och chans att få en hyreslägenhet. TS avser inte att själv bo i lägenheten utan kommer att hyra ut den i andra hand.

TS har också lånelöfte för inköp av bostadsrättslägenhet. Samma som ovan - TS avser inte själv att bo i lägenheten utan vill hyra ut i andra hand.

Har jag missat något får du gärna korrigera.

Hyreslägenheten - hyr du ut i andra hand (speciellt UTAN hyresvärdens medgivande) kan du riskera att förlora förstahandskontraktet på lägenheten plus att din kötid är nere på noll. Det kan alltså ta avsevärd tid att få en ny hyreslägenhet.

Bostadsrätten - du får hyra ut i andra hand med brf-styrelsens medgivande. Skäl till medgivande är ofta utlandsstudier eller arbete på annan ort. Man brukar få rätt att hyra ut i andra hand i 12 månadersperioder, dock maximalt i 2 år. Efter den tiden måste man i allmänhet flytta tillbaka eller sälja bostadsrätten. Du är ju fri att sälja till vem du vill, men styrelsen måste godkänna köparen som medlem i föreningen (oftast genom en kreditupplysning).
Citera
2013-04-12, 13:23
  #3
Medlem
Ja, det blev lite luddigt.

Det är korrekt uppfattat.

Blir jag skyldig till något brott som jag kan dömas för om jag hyr ut utan tillåtelse?
Finns det möjlighet att ta ett bostadslån, och skänka dessa så han kan köpa en bostad?
Citera
2013-04-12, 13:38
  #4
Medlem
GrumpyOldMans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stexum
1.Blir jag skyldig till något brott som jag kan dömas för om jag hyr ut utan tillåtelse?

2.Finns det möjlighet att ta ett bostadslån, och skänka dessa så han kan köpa en bostad?

1.Nej, det enda du riskerar är att förlora hyresrätten (plus att andrahandsuthyrningen blir ogiltig).

2. Nja, banken vill nog se överlåtelsehandlingen innan de beviljar lånet. Ofta får man pantförskriva bostadsrätten för att få lånet utbetalt. Du får alltså inte cash i handen för att sedan köpa bostadsrätten.

Köparen måste dessutom beviljas inträde i föreningen för att köpet anses vara genomfört. Det baseras på köparens förmåga att betala föreningens månadsavgift (="hyran") och den förmågan grundas på inkomstuppgifter och frånvaro av betalningsanmärkningar. Detsamma gäller om du köper lägenheten och sedan säljer den vidare. Banken måste godkänna att den nya köparen tar över befintliga lån (eller tecknar nya lån för att lösa de befintliga lånen).
Citera
2013-04-12, 16:07
  #5
Medlem
Om det inte är så viktigt att lånen skrivs på denne? Jag står på lånen, han äger bostaden och rätten att bor där (om han blir godkänd, vilket han borde).

Tack för informationen!
Citera
2013-04-13, 00:10
  #6
Medlem
Det du kan göra när det gäller bostadsrätt är om styrelsen godkänner det är att den som ska "hyra" lägenheten står på papperet som ägare till 10-20%, då blir det ingen andra hands uthyrning. Detta bord även göra så att banken kan godkänna det då du äger majoriteten, den som kan "hyr" kan behöva skriva på något papper om att banken har lägenheten i pant. Har själv precis gjort en sådan lösning och jag tror det inte är alltför ovanligt.
Det som ni sen kan gör är att ni skriver ett privat avtal där det står att du äger hela lägenheten. Hur detta exakt ska utformas vet jag inte.

Vi märkte att det försäkringsbolaget som vi valde så kan den som bor i lägenheten och äger 10% inte står på bostadsrättstillägget på hemförsäkringen, tror att det krävdes 20% ägande. Vi har fått dela upp försäkringen så att den som bor där har en hemförsäkringen och den som äger största delen har bostadsrättstillägget. Det kan finnas andra försäkringsbolag som har andra krav.

Om de ska äga 10 eller 20% får du undersöka, kan finnas nackdelar som jag inte vet om.

Hoppas att det här hjälper dig något.
Citera
2013-04-13, 11:58
  #7
Medlem
Det hjälper mycket! Tack!
Citera
2013-04-13, 12:11
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stexum
Ja, det blev lite luddigt.

Det är korrekt uppfattat.

Blir jag skyldig till något brott som jag kan dömas för om jag hyr ut utan tillåtelse?
Finns det möjlighet att ta ett bostadslån, och skänka dessa så han kan köpa en bostad?

Du riskerar ju även avtalsbrott gentemot din hyresgäst om de blir utslängda ur lägenheten på grund av att din hyresvärd säger upp den att upphöra i förtid. Men är de dina vänner och införstådda med förutsättningarna så är de väl överseende med detta.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback