Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-04-10, 14:06
  #1
Medlem
Tja, kortfattat, jag skrev på en prenumeration för miljonlotteriet enbart för att de hade ngt samband med IOGT eller vad det hette, och jag läste vidare när jag kom hem och meddelade samma dag om att jag ångrat mig, de säger nu att jag inte kan ångra mig pga att det var i "direkt handel", så jag kollade på avtalet och jag har skrivit under med min namnteckning, men hade ej leget med mig att visa, vilket han då hoppade över men skrev att det hade visats, samt så skrev han fel adress också, finns det någon väg att gå för att avbryta den här oavsett vad de sagt om att det inte går?
Citera
2013-04-10, 14:27
  #2
Medlem
BigMojos avatar
Du har ju inte legitimerat dig så det finns ingen som vet om det var du som skrev den underskriften eller en bedragare. Du får väl påstå att det var någon annan som skrev under. Att visa leg uppfyller ju den uppgiften att kontrollera så att du är du och ingen annan.

Så rent teoretiskt ska du ju kunna komma undan. Men i praktiken vet jag inte hur du ska gå tillväga.

Prova att blåneka och se vad som händer om inget bättre kommer på tal. Du kan ju bestrida och dryga med betalningar ett tag iaf.
__________________
Senast redigerad av BigMojo 2013-04-10 kl. 14:31.
Citera
2013-04-10, 21:34
  #3
Medlem
Du kommer inte att kunna ta dig ur avtalet.

BigMojos inlägg kan du i princip helt bortse från.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback