Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-03-31, 22:25
  #1
Medlem
När jag läser här är det många som påstår att enda anledningen till att M vill ta in fler invandrare är för att kunna dumpa lönerna. Det jag inte förstår här är varför de skulle vilja göra det. Vad tjänar de på det?
Citera
2013-03-31, 22:33
  #2
Medlem
prizs avatar
Moderaterna har som sin främsta och antagligen mest långtgående dröm att bli av med Sveriges solidaritet och starka rättigheter för arbetare så att de som äger företag kan tjäna mer pengar.

Kort svar: Pengar.
Citera
2013-03-31, 22:58
  #3
Medlem
Jan2013s avatar
Relaterat tips
Citera
2013-04-01, 00:32
  #4
Avstängd
grisbukten5s avatar
Kunna höja Sveriges ekonomiska tillväxt och därigenom den svenska majoritetens framtida levnadskvalitet.
Citera
2013-04-01, 01:38
  #5
Medlem
MCMLXXVIIs avatar
Jag tror inte lönedumpning är främsta anledningen. Om du lyssnar på Reinfeldt så inleder han ofta varje debatt med att över 200 000 jobb har skapats sedan Alliansen kom till makten 2006 - han säger givetvis inte att den arbetsföra befolkningen har ökat med nästan 400 000 personer så att andelen sysselsatta har sjunkit sedan 2006.

Politiker kan helt enkelt inte skilja på tillväxt och tillväxt per capita. De kan säga att Sverige klarar sig bättre än andra länder i Europa men det beror delvis på att Sverige har haft högre befolkningstillväxt än andra länder "tack vare" invandringen. Det är känt att invandrare skapar sin egen efterfrågan i ekonomin. De behöver ju äta, bo osv.

Så fler invandrare = högre tillväxt. Att lönetrycket i ekonomin sjunker med fler arbetslösa (speciellt för outbildad arbetskraft) är inget som berör politiker direkt.
__________________
Senast redigerad av MCMLXXVII 2013-04-01 kl. 01:43.
Citera
2013-04-01, 08:40
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MCMLXXVII
Det är känt att invandrare skapar sin egen efterfrågan i ekonomin. De behöver ju äta, bo osv.

Så fler invandrare = högre tillväxt. Att lönetrycket i ekonomin sjunker med fler arbetslösa (speciellt för outbildad arbetskraft) är inget som berör politiker direkt.

Jo men då är frågan om man inte skulle kvalitetssäkra även vad man äter, var/på vilket sätt man bor.

Det är inte så enkelt att bara för att någon "bor" så skapar man tillväxt. Man kan bo i en stengrotta, riskoja eller i en 15-rums villa.

Tyvärr finns där en godtrogenhet i tanken med att om folk bara får ett "arbete" så ordnar sig allt.

Det du gör måste hela tiden mätas i den internationella konkurrensen. Om just arbetstillfällena skulle vara det viktiga så skulle vi givetvis förbjuda alla jordbrukstraktorer, skogsskördare etc. och vips skulle jordbruket/skogsbruket vara 100 år tillbaka i tiden med massvis av sysselsatta och allting frid och fröjd!

Om vi satsar på invandring så måste den hela tiden vara mer internationellt konkurrenskraftig än Sveriges medelbefolkning. Annars är det bara en ren förlustverksamhet som drar ner oss alla än längre ner. Det duger inte med att vi skapar mer tillväxt inom tvätterier, restauranger eller hårfrisörsverksamhet, no way.

Som den förre E-luxchefen Hans Wirthén sa:

- Vi kan aldrig bli rika på att tvätta skjortorna åt varandra.

.................

I grund och botten beror detta på en krissituation för den svenska politiken/politikerna. Denna politiska vingklipphet härstammar från början av 80-90-talet när ekonomin släpptes fri. Visst var det helt nödvändigt men det innebar också att politikerna förlorade stora delar av makten gentemot industri och näringsliv. Tillkommer att en stor del av de tyngsta besluten nu mera fattas i EU. Vad den svenska Riksdagen håller på med är i stort sett att anpassa EU-beslut till den svenska lagstiftningen. Det är bara att studera regeringens propositioner så ser man verkligheten.

De svenska politikerna har då sökt sig till andra fält där de har kunnat svammla helt fritt, ex. invandrings- och miljöpolitiken. Politikens roll bör i.st inriktas på att se till att kommunikationer och vatten och avlopp fungerar men detta är en helt annan diskussion. Man vinner som bekant inga röster genom att lova att se till att avloppsledningarna fungerar.
Citera
2013-04-01, 13:16
  #7
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av patwotrik
När jag läser här är det många som påstår att enda anledningen till att M vill ta in fler invandrare är för att kunna dumpa lönerna. Det jag inte förstår här är varför de skulle vilja göra det. Vad tjänar de på det?

M vill inte "dumpa" lönerna. De förespråkar en viss arbetskraftsinvandring för att få folk i branscher där det är brist på arbetskraft. Det kan iofs driva ner lönerna i just dessa branscher, men dessa löner är alltså artificiellt höga just på grund av bristen på arbetskraft.
Citera
2013-04-01, 19:48
  #8
Medlem
Drozds avatar
Tidigare var M rena SAF-marionetten, men så är det inte längre. M är dock fortfarande ett näringslivstillvänt parti och vill liksom Timbro och Svenskt Näringsliv skapa en vit låglönesektor som idag inte finns.
Massinvandring av okvalificerade är en utmärkt murbräcka för att åstadkomma detta.

Bidragsnivåer och låglönenivåer är två kommunicerande kärl där skillnaden bidrag-lön utgör incitamentet för att ta jobb.
Massinvandringen kommer av matematiskt tvingande skäl att tvinga ned bidragsnivåerna i takt med att alltfler bidragstagare invandrar. Med lägre bidrag finns det plötsligt en möjlighet att folk tvingas ta låglönejobb.

I takt med att arbetslösheten växer bland invandrarna kan man lobba för ekonomiska frizoner och olika åtgärder som underminerar fackens dominans. Under förevändningen att man vill hjälpa de stackars invandrarna som inte får jobb på dagens lönenivåer kan man skapa en ny låglönesektor.
Citera
2013-04-01, 20:38
  #9
Avstängd
Tammers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av patwotrik
När jag läser här är det många som påstår att enda anledningen till att M vill ta in fler invandrare är för att kunna dumpa lönerna. Det jag inte förstår här är varför de skulle vilja göra det. Vad tjänar de på det?
Två skäl:

Moderaternas ideologi bygger på olikheter; vi (här uppe) och dem (där nere) . Klasskillnader. Lite apartheid i svensk tappning. Inte rasåtskillnad men väl klassåtskillnad. De vill ha ett samhälle med en rik överklass och en fattig underklass som betjänar de rika.
För att sälja in konceptet har man skapat myten om de närande och tärande. De "tärande" är de lata arbetarna, de myglande sjuka och de slöa arbetslösa. Dem ska man försämra för, och samtidigt ge mer till de "närande": de duktiga företagarna och de välavlönade högutbildade.

Den andra anledningen är att Moderaterna företräder arbetsgivarna, Svenskt Näringsliv. Dessa kräver högre vinster i sina företag, och det enklaste sättet att ordna detta är att sänka lönerna för arbetarna. Då blir det mera pengar över till aktieutdelningar och direktörslöner.
Citera
2013-04-03, 17:53
  #10
Medlem
Tack för svaren. Nu känner jag att jag har lite mer koll.
Citera
2013-04-04, 19:36
  #11
Medlem
loqus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av patwotrik
När jag läser här är det många som påstår att enda anledningen till att M vill ta in fler invandrare är för att kunna dumpa lönerna. Det jag inte förstår här är varför de skulle vilja göra det. Vad tjänar de på det?
Exakt vad/hur moderaterna tjänar på det vet jag inte. Men det är klart att lägre löner för svenska exportföretag kan ge konkurrensfördelar. Dock är det helt fel väg att gå. Det är helt omöjligt att med låga löner konkurrera med t.ex. de gigantiska tillverkningsområden som finns i Kina. Dock börjar trenden vända lite, och nästa revolution/evolution inom tillverking kommer att involvera robotar, som är ännu billigare. Det är även ett område som Sverige ligger långt framme inom. Men antag inte att någon inom Alliansen begriper det.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback