Citat:
Ursprungligen postat av Muxxad
Om någon är villig att betala eller göra något för att få bitcoins så har bitcoins ett värde, det är ju definitionen av värde..
Nej...och det där är 2 helt olika saker. Värdet ligger i det man får för sin BitCoin, alltså pengar.
Citat:
Ursprungligen postat av Muxxad
Trollar du? Du kan ju inte först säga att guld inte har ett värde och sen prata om dess värde..
Jodå, om du tänker lite. Som sagt, guldet har ett värde som en del av en överenskommelse. För 95% av jordens befolkning har den överenskommelsen fallit, och för dom har inte guld något värde. Och jag vågar påstå att 99% av dom som köper guld, enbart gör det för att tjäna...pengar, fiatvalutor.
Det är inte VALUTORNA som är problemet.
Citat:
Ursprungligen postat av Muxxad
Om fiatvalutorna faller så kommer guldpriset öka i förhållande till de valutorna, såvida folk fortfarande är lika angelägna att köpa guld dvs.
My bad....jag var otydlig. När jag säger "faller", så menar jag inte "sjunker", nästa gång fiatvalutorna "faller", så faller alla överenskommelser helt och hållet. Ingen kommer vilja köpa guld, ingen kommer acceptera pengar.
Citat:
Ursprungligen postat av Muxxad
Ja du, man kan ju öppna ögonen och försöka förstå.. Om jag sitter inne på ett kilo guld eller 1 BTC så kan inte jag bestämma dess värde gentemot andra ting ensam, det krävs att någon annan är villig att gå med på värderingen.
Och köparen och säljaren kan inte vara samma person menar du?
Citat:
Ursprungligen postat av Muxxad
Det är inte så att mtgox bara kan bestämma att nu ska en bitcoin vara värt 100 dollar, någon måste vara villig att köpa det en bitcoin för 100 dollar också och om någon är villig att köpa en bitcoin för 100 dollar så är en bitcoin värd 100 dollar.
Igen, kan jag sälja BitCoins till mig själv? Så då är det en person som bestämmer priset? För om jag vill driva upp priset, så gör jag det väldigt lätt. Om jag vill driva ner priset, så är det lite svårare, men inte alls omöjligt, fel eller rätt?