2013-04-04, 08:31
#37
Citat:
Läser man många böcker (bland annat Anders Hallengren och Memea Mohlin) så ser man att Ceasar är en entertainer, inte en hundtränare. Hade du tagit en random person från gatan som aldrig haft hund och låtit den motionera en hund som lämnar trädgården en gång i veckan så hade den hunden mot slutet av promenaden inte dragit.
Ursprungligen postat av herr-money
Jag måste säga att detta inlägg tillhör topp tre av de totalt intelligensbefriade.
Ceasar milan gör precis som man ska göra, helt på pricken. Detta lär man sig via att läsa BÖCKER, inte wikipedia. Det är så mycket sakfel i ditt inlägg att om jag skulle ta upp dom igen, skulle det vara gryning innan jag var klar.
En hund är en hund.
Ceasar milan gör precis som man ska göra, helt på pricken. Detta lär man sig via att läsa BÖCKER, inte wikipedia. Det är så mycket sakfel i ditt inlägg att om jag skulle ta upp dom igen, skulle det vara gryning innan jag var klar.
En hund är en hund.
Ja, hunden är en hund och inte en människa som kan känna avund eller planera hämnd (tex "du lämnar mig ensam så då kissar jag på finmattan). Men hundar håller inte på och biter varandra till höger och vänster! Studerar man exempelvis en vargflock (vild, dock är många studier baserade på flockar i hägn där beteendet inte blir naturligt) så håller de inte på och biter varandra eller lägger ner varandra på rygg. Fysiska slagsmål riskerar att skada djuren och ett skadat djur kan inte jaga bra, vilket betyder mindre mat till flocken. Studerar du två domesticerade hundar tillsamman så ser du att de använder kroppsspråk, ansiktsmimik och läten innan de slåss eller någon lägger sig på rygg. Studerar du en vuxen hund ihop med en valp (vare sig det är modern eller en främmande vuxen) så ser du att den vuxna hunden är väldigt tålmodig. Blir valpen för vild går den vuxna därifrån, straffet valpen får då är att det är slut på det roliga.
Du verkar tillhöra de som fått för sig att det inte finns ett mellanting mellan att daska till hunden så fort den gör rätt och köttbullsmaffian som misstar sin hund för en människobäbis. Men man kan exempelvis ignorera bor en del problembeteenden (drar hunden så står man helt stilla tills hunden backar och kopplet slaknar och sedan går man framåt igen), visa hunden vad som är rätt (berömma och belöna när den går rätt). Många av de saker vi utsätter våra hundar för är inte naturliga, så de har inte "inbyggt" hur de ska uppföra sig då (därmed kan de heller inte uppföra sig fel). Exempelvis är det inte naturligt att lämnas helt ensam, att gå i koppel, att möta främmande hundar (revir) och att inte få jaga byten (familjens kanin).
Skulle min schäfer få för sig att gå fram till en annan hund under platsliggningen så skulle hon få några paragrafer upplästa medan jag håller på båda sidor om hennes huvud. Men min springer på 11mån hade inte fått något ovett, där är det jag som skulle fått en utskällning som hade utsatt henne för mer än vad hon är redo för. Enda gången jag skulle kunna slå någon av mina hundar är om de skulle attackera en annan levande varelse och det inte gick att bryta på annat sätt. Men känner man sin hund och ständigt läser dess signaler behöver det inte gå så långt.
