Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-03-23, 21:43
  #13
Avstängd
Rationalisternas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BlackJewel
Av den anledningen kan det vara bra att du får upplysning om att du inte lyckats.


Emedan man tydligt kan se teokratiska anspråk vilka givit religion helt nya innebörder, då pratar jag om det PRAKTISKA, REELLA OCH [b]INTE VARE SIG TEORETISKA (MÖJLIGA... DIFFUSA..) OCH EJ HELLER OM DET SPEKULATIVA, EJ HELLER BORTRATIONALISERANDET OCH INTE ENS OM PTSD.




Sedan finns politik (OT) vilket också fördärvar och ofta sätter hinder, för klarsyn, t.ex dina undanmannövrar.


Om du är en, kan jag inte uttala mig om, men du har en agenda, att fösa ihop alla till lika goda kålsupare, bra du... Tycker du skrev att du är gymnasielärare, brukar man köra med apartheid på gymnasium menar du?





Läste igenom ditt belägg men såg generalisering rakt igenom, ungefär som jag gjorde när jag var utan belägg, ca 18 och ville ha rättvisa i världen. Det fick tyvärr ändra sig rätt snabbt, eftersom jag och inte bara jag, såg att det fanns isberg av lögner, vissa nödvändiga men vissa förkastliga.





Dvs de vet inte ens vad religion är?


Har jag inte kollat upp eller suttit och jämfört, det ger inte pojkar rätt att knäcka benknotor på andra.
Dessutom irrelevant.


Däremot tror jag, men vet inte, att demokrati blomstrat ur den kristna etiken, visserligen asgammal var inte ett spår längre kan skönjas, men ändå fanns det vissa ideal långt bak i tiden, som verkade attraktiva för människor. Att förgrundsfigurerna i sin tur hade frihet och jämlikhet på bordet som nötter att knäcka, visste det väl inte, det var ju inte enbart kristna, utan enbart fattiga jävlar.


Hur har islam det, på den fronten tycker du?



Den eviga agendan, ser man i den muslimska världen, grovhugget/generellt, (för jag tänker inte ta fram mina avhandlingar! och uppta 90% av fb.)


Att det inte förekommer legalitet att ta sig 10 fruar inom kristendomen, är ett faktum? Att det om du bygger på den meningen.. inte ses med blida ögon av t.ex muslimer eller t.ex ateister, är också ett faktum?


I så fall, vilka motiv har män och kvinnor att godkänna/tillåta de osynliga kriterierna för att kuva sig/dominera... i dessa legaliteter, t.ex att det är acceptans för 3 fruar, men smisk om det finns begär på 4 fruar, det finns alltså gränser? äktenskap.. i väst är det generell policy el. tradition/sed att 1 fru/make gäller - är det så inom islam? inte. ...islam tolkar i ett bredare, större perspektiv?




Här anser jag att du fejkar ihop det på dina elevers nivå... eller är du bara partisk och tar fram din dåtida avsky för kristendom och allt som skulle kunna befläcka dina fria ord, pedofiler är enskilda individer inom religionskontexten i de flesta länder, inte som du säger att man oficiellt proklamerar pedofili, man avgränsar t.o.m starkt och går riktigt starkt heteronormativt, vilket både kan och inte kan, utgöra exklusivt spelfält för pedofiler.

Men vad du totalt lyckas undgå, är de fria marnadsprincipernas icke-existens, frånvaron av dessa mkt avgörande principer öht... det är därför jag tycker du kör fernissateknik.
Teologi JA, finansiell realitet, NEJ.
Din kontraparadox suger rejält.


Du ser ju själv på kläderna, att de vill avgränsa sig med markering av burka, det verkar löna sig.


Manufakturera religionen, inte?




Jo det gör faktiskt det. Det finns mycket detaljerade riktlinjer fomulerade om detta.


du är alltså beredd att gå i argumentation om att det inte finns, blir det då bikini v/s burka igen?



Och det så ökända religions-spionaget som de flesta flickor utsätts för då? finns inte inom islam, enbart i väst?


Vad gäller terrorism så kan man lätt börja med människosynen, ÄR en flicka lika mkt värd som en pojke? HUR kan man komma åt det... VAD gör att pojkar fördärvar flickors liv... och varför gör flickor det?


Oj du menar alltså att kollektiva tänket inte finns inom islam, oh nej.. man värnar individen LIKA , ungefär på en höft som krista i väst... lika goda kålsupare, oh jaa, så kollektivt, du ser kollektivism bland de kristna leden? alla går i samma slags jacka va? Det sitter i plagget eller hur, horan (ett mycket favoritord) sätter på sig shortsen...







Det finns ngt som heter "skapa tråd" ...dvs vill man diskutera hinduism, så kan man SKAPA en tråd där de sóm har det mkt värre (myyycket värre.. eftersm lite stening och polygami i lagskrift och underförstådd tummen upp, inte är så kul) strategi.. en på fb, menar att det förekommer psykiskt krig, dvs att ifrågasätta mannens rätt att bestämma över kvinnan, helst inte ska diskuteras som ngt muslimskt fenomen, då kommer ju frågan varför skolor tillämpar apartheid.





Kristendom är inte på något sätt att föredra men det är ju en smaksak, att flickor ska täppas till, alt. få välja utstyrsel och inte hindras eller bli stigmatiserade för att de råkar välja en tunn blus i 25 graders värme, ooh hon är ju korkad!







Men lilla vän, Ryssland är inte ateistiskt, Rysslnd är en POLITISK maktbalansfaktor som förlorat i terrorbalansen.
Vad i all sin dar har det med religion att göra? Du hittar ju ett helt eldorado av vidskepelse i Ryssland, som var Sovjetunionen igår.


Militärregim av den kalibern tar kål på allt som inte heter fötryck. Men mysticism finns så det räcker. Dessutom är ortodoxa kyrkan stark i Ryssland.






Geniknölarna sickan...
Hört talas om omedelbar behovstillfredsställelse som politisk kanapé?

Lyckas å lyckas, jag bidrar med fakta, om man vill ignorera den är man fri att göra så. Jehovas vittnen ignorerar tex massa fakta från vetenskapen och dom är fria att göra så.

Klarsyn? JAg gav dig just lita fakta så du skulle kunna få klarsyn. Tror man islam är värre än de andra religionerna saknar man dock klarsyn.

Min agenda är att bidra med korrekta fakta så att människor som inte orkar läsa böcker kan bli informerade om punkter dom har fel i.

På mitt jobb är ALLA lika mycket värda ja, vilket är samma sak som "lika goda kålsupare".

Ja självklart generaliserar jag, så fort du säger "islam" så generaliserar du.

Nej att religiösa grupper är splittrade har inget med att göra att dom inte vet vad religion är. Dom har tolkat källmaterialen olika helt enkelt.

Det är inte alls irrelevant. Att ta upp en grupps blodiga historia som något negativt när alla grupper har en blodig historia är bara ett fruktansvärt dåligt argument.

JA på demokrati och rättighets fronten låg Islam länge före oss, dock kom vi ikapp.. Men i nuläge är dom väll ganska exakt 100 år bakom oss..

Jag tycker att det är bra att man får ta sig flera fruar. Dock negativ till att fruar inte får ta sig flera makar. Månggifte borde vara en del utav den personliga friheten. (Eller så låter man bli att gifta sig å ligger med så många man vill utan begränsningar)

FEJKAR? Vatikanen har dokument som nyligen slåpptes i rättegång där den senaste påven skrivit hur man skall hantera prästpedofili, framför allt hur man skall göra för att dölja det. Det finns alltså moderna regler från den katolska kyrkans överhuvud rörande hur pedofiler inom församlingen skall skyddas och hur barnen skall tystas. Påven har alltså skrivit under dessa papper, det är så officiellt som det kan bli.


Människor som lyssnar på rave vill även dem markera sin stil, det samma gäller hårdrockare, Brittney-fans, å i stort sett alla grupper, du menar att muslimer skulle vara de enda som borde sakna denna rätt?

JA jag är beredd att gå i argumentation rörande att det egentligen inte finns något som heter islam och att det inte finns en samlad grupp kallad muslimer.

Jag har inte sagt att något bara finns i väst (lika goda kålsupare om du minns)

En flicka är inte lika mycket värd som en pojke i en enda existerande kultur..
Citera
2013-03-23, 22:16
  #14
Medlem
BlackJewels avatar
[quote=Rationalisterna]
Citat:
Lyckas å lyckas, jag bidrar med fakta, om man vill ignorera den är man fri att göra så. Jehovas vittnen ignorerar tex massa fakta från vetenskapen och dom är fria att göra så
. Fakta och tyckande, att folk vägrar behandlingr är väl ingen nyhet, inget unikt för jehovas.


Citat:
Klarsyn? JAg gav dig just lita fakta så du skulle kunna få klarsyn. Tror man islam är värre än de andra religionerna saknar man dock klarsyn.
Har man redan klarsyn behöver man inte få det grumlat av religiös fanatism, det var det jag såg fanns i botten, du är inte sämre än att du vill neutralisera och se det hela som slags nöjen?
Citat:

Min agenda är att bidra med korrekta fakta så att människor som inte orkar läsa böcker kan bli informerade om punkter dom har fel i.
Det är ju ett gott syfte.


Citat:
På mitt jobb är ALLA lika mycket värda ja, vilket är samma sak som "lika goda kålsupare".
Ja det ena befinner sig på den goda sidan och det andra på den dåliga, det är ju inte svårare än att vad betröffar det dåliga så brukar det höra ihop med det farliga/förödande/destruktiva/imbecilla/trångsynta och viss lagbundenhet - då vill du mena att kristen fundamentalism är ungefär som islamsk elelr judisk fundamentalism?


Det beror ju på vad saken gäller, det handlar alltid om SAKFRÅGAN, sett i relation med vad som menas och vad som ska uppnås. Dvs vilka mål. Sakfrågor hänger inte i luften som fria partiklar, allt är bundet och hårdför islam är givetvis inte hårdare än hårdför judendom, du tänker hårt är hårt, men jag menar att vad man ser som en bris i västanfläkt ang. viss islamism, ser andra t.ex jag som förtryck och direkt medansvarigt till bibehåll av förtryck t.o.m.

Du kanske resonerar mer ur individens perspektiv, vad vet jag.
För en individ vilken blivit piskad inom islam måtte det ju vara himmelriket att i Sverige gå omkring i nioqab och slippa jobba,

Eller också dem vilka inte jobbat där, ej heller jobbar här, då ideal är så olika. Det går alltså utmärkt att ha andra att jobba för sig men ändå gapa om jämställdhet? Tror inte det.



Citat:

Ja självklart generaliserar jag, så fort du säger "islam" så generaliserar du.
Nope, att förstå islamism, är inte detsamma som generalisering, detta eftersom särskilt män tar sig friheter att tolka utefter principer som icke tar hänsyn gemensamma parametrar.

Det direkt avspeglas och utflls mycket ogynnsam diskriminering och rätten att införa grov diskriminering. Återigen, så går man inte och spottar på demokrati hur som helst men berider det i nästa andetag. Tycker jag. Alltså personlig åsikt, att demokrati inte kommer från gud.

Dessutom är jag varken gudstroende eller religiös, men för den skull topprider jag inte de vilka tror.

Liksom religiösa fundamentlister skulle kunna (om de haft den allsmäktige i sin bön) kunnat visa hur jämlika de är och vara "lika goda kålsupare". Eller komma med "godheten i sin hand".


För det första : vad betyder att vara god? Har det någon mening någonstans att ens ha det som vädjande i syfte att legitimera förtryck och diskriminering i samhälle som håller jämlikhet som dyrköpt?







Citat:
Nej att religiösa grupper är splittrade har inget med att göra att dom inte vet vad religion är. Dom har tolkat källmaterialen olika helt enkelt.
Ok, utifrån etnicitet? Elelr utifrån antal intagna kalorier?

Kanske de gjorde det på lönedagen så det blev lite optimistiskt och "jämkande" ?





Citat:
Det är inte alls irrelevant. Att ta upp en grupps blodiga historia som något negativt när alla grupper har en blodig historia är bara ett fruktansvärt dåligt argument.
Fruktansvärt illa underbyggt, såå fel så. Man vill alltså hålla samma tidskontext i sina akademiska studier framöver?



Citat:
JA på demokrati och rättighets fronten låg Islam länge före oss, dock kom vi ikapp.. Men i nuläge är dom väll ganska exakt 100 år bakom oss..
V ad gäller rättighetsfronten så är det aldrig färdigt, eftersom det där med juridik blivit big business, förresten alltid varit.


Citat:

Jag tycker att det är bra att man får ta sig flera fruar. Dock negativ till att fruar inte får ta sig flera makar. Månggifte borde vara en del utav den personliga friheten. (Eller så låter man bli att gifta sig å ligger med så många man vill utan begränsningar)
Du vill inte ha det heliga som medspelare, det har vi ju definitivt spillt ut i de breda lagren...

Ja det drabbar inte mig, men det kan bli lite tröttsamt för barnen, säg vad som skulle hända om det lagstadgades att barnen skulle åka runt till pappsens 4 fruar efter pappsens kåthetsgrad, eller att gå mamsens ärenden bara för att barnet kommer i kläm med frihetliga begär istället för s.k heliga begär.

Visst är tvåsamhet annars snävt, det finns förstås mer som är skitjobbigt snävt, alla dessa måsten, usch usch.



Citat:

FEJKAR? Vatikanen har dokument som nyligen slåpptes i rättegång där den senaste påven skrivit hur man skall hantera prästpedofili, framför allt hur man skall göra för att dölja det. Det finns alltså moderna regler från den katolska kyrkans överhuvud rörande hur pedofiler inom församlingen skall skyddas och hur barnen skall tystas. Påven har alltså skrivit under dessa papper, det är så officiellt som det kan bli.
Källa.

Citat:
Människor som lyssnar på rave vill även dem markera sin stil, det samma gäller hårdrockare, Brittney-fans, å i stort sett alla grupper, du menar att muslimer skulle vara de enda som borde sakna denna rätt?
Har jag aldrig ens insinuerat.



Citat:
JA jag är beredd att gå i argumentation rörande att det egentligen inte finns något som heter islam och att det inte finns en samlad grupp kallad muslimer.
Bra, då kan man alltså sluta upp med teokratiambitionen i riksdagen?




Citat:
Jag har inte sagt att något bara finns i väst (lika goda kålsupare om du minns)
Men det har jag?


Citat:

En flicka är inte lika mycket värd som en pojke i en enda existerande kultur..
Vill nog säga att tyvärr ä det just så det är. Tyvärr. Ännu.
Citera
2013-03-23, 23:37
  #15
Avstängd
Rationalisternas avatar
[quote=BlackJewel]
Citat:
Ursprungligen postat av Rationalisterna
. Fakta och tyckande, att folk vägrar behandlingr är väl ingen nyhet, inget unikt för jehovas.


Har man redan klarsyn behöver man inte få det grumlat av religiös fanatism, det var det jag såg fanns i botten, du är inte sämre än att du vill neutralisera och se det hela som slags nöjen?
Det är ju ett gott syfte.


Ja det ena befinner sig på den goda sidan och det andra på den dåliga, det är ju inte svårare än att vad betröffar det dåliga så brukar det höra ihop med det farliga/förödande/destruktiva/imbecilla/trångsynta och viss lagbundenhet - då vill du mena att kristen fundamentalism är ungefär som islamsk elelr judisk fundamentalism?


Det beror ju på vad saken gäller, det handlar alltid om SAKFRÅGAN, sett i relation med vad som menas och vad som ska uppnås. Dvs vilka mål. Sakfrågor hänger inte i luften som fria partiklar, allt är bundet och hårdför islam är givetvis inte hårdare än hårdför judendom, du tänker hårt är hårt, men jag menar att vad man ser som en bris i västanfläkt ang. viss islamism, ser andra t.ex jag som förtryck och direkt medansvarigt till bibehåll av förtryck t.o.m.

Du kanske resonerar mer ur individens perspektiv, vad vet jag.
För en individ vilken blivit piskad inom islam måtte det ju vara himmelriket att i Sverige gå omkring i nioqab och slippa jobba,

Eller också dem vilka inte jobbat där, ej heller jobbar här, då ideal är så olika. Det går alltså utmärkt att ha andra att jobba för sig men ändå gapa om jämställdhet? Tror inte det.



Nope, att förstå islamism, är inte detsamma som generalisering, detta eftersom särskilt män tar sig friheter att tolka utefter principer som icke tar hänsyn gemensamma parametrar.

Det direkt avspeglas och utflls mycket ogynnsam diskriminering och rätten att införa grov diskriminering. Återigen, så går man inte och spottar på demokrati hur som helst men berider det i nästa andetag. Tycker jag. Alltså personlig åsikt, att demokrati inte kommer från gud.

Dessutom är jag varken gudstroende eller religiös, men för den skull topprider jag inte de vilka tror.

Liksom religiösa fundamentlister skulle kunna (om de haft den allsmäktige i sin bön) kunnat visa hur jämlika de är och vara "lika goda kålsupare". Eller komma med "godheten i sin hand".


För det första : vad betyder att vara god? Har det någon mening någonstans att ens ha det som vädjande i syfte att legitimera förtryck och diskriminering i samhälle som håller jämlikhet som dyrköpt?







Ok, utifrån etnicitet? Elelr utifrån antal intagna kalorier?

Kanske de gjorde det på lönedagen så det blev lite optimistiskt och "jämkande" ?





Fruktansvärt illa underbyggt, såå fel så. Man vill alltså hålla samma tidskontext i sina akademiska studier framöver?



V ad gäller rättighetsfronten så är det aldrig färdigt, eftersom det där med juridik blivit big business, förresten alltid varit.


Du vill inte ha det heliga som medspelare, det har vi ju definitivt spillt ut i de breda lagren...

Ja det drabbar inte mig, men det kan bli lite tröttsamt för barnen, säg vad som skulle hända om det lagstadgades att barnen skulle åka runt till pappsens 4 fruar efter pappsens kåthetsgrad, eller att gå mamsens ärenden bara för att barnet kommer i kläm med frihetliga begär istället för s.k heliga begär.

Visst är tvåsamhet annars snävt, det finns förstås mer som är skitjobbigt snävt, alla dessa måsten, usch usch.




Källa.

Har jag aldrig ens insinuerat.



Bra, då kan man alltså sluta upp med teokratiambitionen i riksdagen?




Men det har jag?



Vill nog säga att tyvärr ä det just så det är. Tyvärr. Ännu.

Den faktan jag försökte bidra med var just det här att hela den religiösa skaran är lika goda kålsupare, och att rikta sin fokus på specifikt en grupp skadar därav saken i helhet (DVS att få bort religionerna helt).

Neutralisera? Jag vill Jämställa, men det är inte samma sak som att neutralisera. ALLA religioner bidrar med något negativt, det är inte neutralt.

Ja det är ett gott syfte, dessvärre tenderar det att jämställas med att jag är hatiskt, men människor är väll fria att dra de paralleller de vill rörande mig antar jag..

Nja skulle inte säga att kristen fundamentalist är samma sak som muslimsk, men de är lika dåliga. Islam har inte Kastsystemet såsom hinduismen har, ett av de mest förtryckande samhällsskicken som fortfarande vida existerar. Dock så har islam andra regler som är jämbördigt dåliga. Vissa muslimer stenar kvinnor, vissa hinduister bränner kvinnor, små obetydliga skillnader.

Målet för mig är att gå framåt som civilisation, om vi skall se något form av "större" mål vilket jag egentligen inte hänger mig överdrivet åt. Detta innebär i första steg mångkultur och religionsfrihet, men resulterar, förhoppningsvis, i monokultur och avsaknad av religion. Mitt egentliga mål är dock bara att ha det bra ur ett personligt perspektiv. JAg står med andra ord i princip för att gå framåt som civilisation, med anstränger mig eller bryr mig ytterst lite om huruvida vi faktiskt gör det.

Nej att förstå islamism är inte att generalisera. Men att tala om islamister är att generalisera. Bara islamismen har en drös på en 20-30 inriktningar iaf. (Antar här att du vet att islam inte är samma sak som islamism).

Deras tolkning utgår i från ijthihad, dvs principen i koranen som säger att man har rätt att tolka den efter tiden som råder.

självklart kommer inte demokrati från gud, gud finns med högsta trolighet inte.

Hmm.. Mina definitioner är som följande:
Ond: En person som i regel vill andra människor illa.
God: en människa som i regel vill människor gott.

Nej utifrån individ, även om tolkningarna verkar följa geografi rätt väl. Så kanske utifrån de personer som varit i makten.

Självklart skall man ha en tidkontext. Det finns säkert massa saker vi gör idag som kommer fördömas om 200 år, inte gör vi något fel i nuläge för det. (eller ja, vi gör ju massa fel, men du förstår förhoppningsvis poängen)

Nej det heliga hör inte samman med politiken, eller med den rationella världen i huvud taget.

Sen skall man ju även vara klar med att många muslimer anser koranen förbjuder månggifte (då den säger att alla fruar måste behandlas lika =omöjligt enligt vissa muslimer= ett egentligt förbud mot det). Jag vet inte hur man skulle agera runt besöksrätt för barnet. Det är inget som hindrar dig i nuläge från att ha ett förhållande med 10 kvinnor å rotera ett barn, det enda du hindras ifrån är att gifta dig. Giftermål möjliggör ytterst få saker som inte var möjliga innan.

Källan (på pedofil-stuff å påven), är i trådstarten.

Att dom ens VILL ha religiösa människor i maktpositioner är för mig ytterst negativt. Visst är det bra att ha en person i rådgivarposition dock för att inte direkt trampa någon grupp på fötterna i onödan.

Nej det har du inte, men du anklagade mig för att göra det först, så huruvida du har gjort det samma är inte direkt relevant.
Citera
2013-03-23, 23:57
  #16
Medlem
Sepiritzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rationalisterna
5) Terrorism
Jag antar att du åsyftar Europols rapport om terrorism i EU.
Vad som kan vara värt att tänka på är att den inkluderade alla möjliga handlingar så som slagord målade på väggar och kastade flaskor. Ta istället och räkna terrorism med resulterande dödsfall och räkna om, så får man en lite läskigare statistik att beakta.
Visst är det så att de flesta muslimer inte är terrorister, väldigt få till och med, men det finns ändå inga anledningar att försöka släta över det som finns. All terrorism ska bekämpas, speciellt den läskiga religiösa fundamentalistiska sorten som kan få människor att göra vad som helst i sin tros namn, som är så effektiv på att indoktrinera sina unga till att gå samma väg.

Citat:
6) Samhället, lagar, mm
Många talar om Sharialagar som att det vore ett system av lagar alla muslimer är överens om.
I de länder där Sharia används som bas för lagar, hur är det med mänskliga rättigheter där? Finns det något bra exempel? Något alls? Finns det i någon som helst anledning att basera lagarna i ett demokratiskt land på en enda religions regler? Finns det utrymme för religionsfrihet om man huvudsakligen använder en religions trossatser som grund för ett lagsystem i del eller helhet?

Citat:
Ett huvudsakligt argument brukar vara att muslimska samhällen inte ”fungerar”.
Ja, det finns andra länder och system som inte fungerar. Har det någon betydelse för argumentet att inga muslimska samhällen fungerar? Två fel gör inte ett rätt och det upplöser inte skuldfrågan.

Citat:
Religion och i helhet verkar dock vara en bidragande faktor till i stort sett allt ovanstående. Religiös fundamentalism och låg bildning går hand i hand. De bidragande faktorerna till låg bildning borde således vara en del av de ursprungliga problemen.

Ingen av ovan nämnda faktorer är med andra ord på något sätt unika för islam, så varför detta fokus?
Ah, men låt säga att polisen började en specialinsats mot MC-gäng, och någon började säga att -"Nä, det finns annan brottslighet också, ni kan ju inte bara fokusera på MC-gäng" och inte tillät polisen att gå efter bara MC-gäng för det är inte rättvist att fokusera på bara en sorts brottslighet åt gången.
Nej, det är inget bra argument.
Citera
2013-03-24, 00:08
  #17
Avstängd
Rationalisternas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sepiritz
Jag antar att du åsyftar Europols rapport om terrorism i EU.
Vad som kan vara värt att tänka på är att den inkluderade alla möjliga handlingar så som slagord målade på väggar och kastade flaskor. Ta istället och räkna terrorism med resulterande dödsfall och räkna om, så får man en lite läskigare statistik att beakta.
Visst är det så att de flesta muslimer inte är terrorister, väldigt få till och med, men det finns ändå inga anledningar att försöka släta över det som finns. All terrorism ska bekämpas, speciellt den läskiga religiösa fundamentalistiska sorten som kan få människor att göra vad som helst i sin tros namn, som är så effektiv på att indoktrinera sina unga till att gå samma väg.

I de länder där Sharia används som bas för lagar, hur är det med mänskliga rättigheter där? Finns det något bra exempel? Något alls? Finns det i någon som helst anledning att basera lagarna i ett demokratiskt land på en enda religions regler? Finns det utrymme för religionsfrihet om man huvudsakligen använder en religions trossatser som grund för ett lagsystem i del eller helhet?


Ja, det finns andra länder och system som inte fungerar. Har det någon betydelse för argumentet att inga muslimska samhällen fungerar? Två fel gör inte ett rätt och det upplöser inte skuldfrågan.


Ah, men låt säga att polisen började en specialinsats mot MC-gäng, och någon började säga att -"Nä, det finns annan brottslighet också, ni kan ju inte bara fokusera på MC-gäng" och inte tillät polisen att gå efter bara MC-gäng för det är inte rättvist att fokusera på bara en sorts brottslighet åt gången.
Nej, det är inget bra argument.

Nej in fact syftar jag på egna framtagna siffror framförallt. Dock kom separatistdelen från europol.

Håller i övrigt med om att det som finns inte bör slätas över.

Jag sa inte att Sharia är bra, bara att det var ett felaktigt använt begrepp samt att ett flertal kulturer har motsvarigheter.

nej det finns ingen anledning att basera någonting alls på religion.

Ja det gör att det inte på något sätt blir specifikt för islamska samhällen. Att säga att muslimska samhällen inte funkar när större delen av religiösa samhällen inte funkar säger inte mer om islam än det gör om andra religioner.

Felet ligger inte i att säga att religion ger negativ effekt, det ligger i att fokusera på en enda grupp religiösa när hela gänget beter sig likadant.
Citera
2013-03-24, 01:01
  #18
Medlem
MeanMEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rationalisterna
[ ... ]
0) Du blandar ihop Kristen historia för 4-600 år sedan med nutida muslimsk, inte seriöst.

1) Vi har tvångsgifte idag av muslimska kvinnor i Sverige, har vi det av judiska eller hinduiska kvinnor ? Låt du Indien sköta sina problem och låt oss i Sverige ta hand om de problen som vi har. Här är en del muslimers stenåldersmentalitet vårt problem.

För något år sedan gick en iransk mulla ut och tyckte att 9e åringar var små läckerbitar som man gott kunde ha sex med...

2) Förstår inte problemet med halalslakt, så har folk dödat djur fram till industrialiseringens intågande i matproduktionen. Finns ingen anledning att behöva förklara sin inför djurrättsmuppar.

3) Åhh det finns kvinnor som har det värre än muslimska kvinnor...
Och i Indien igen nu med...

Måste fråga helt seriöst, är du mentalt handikappad eller lider du av någon autiststörning ?
Vad faan hjälper det eller säger det att det finns kvinnor som har det sämmre än de muslimska ?
Sök hjälp din sjuka jävel.

4) Hur många hinduiska hustrubränningar har du sett i Sverige?
Hur många mord, misshandel osv sker pga muslimskanknyten hederskultur ?

5) ETA och IRA är idag 2013 i det närmaste helt våldsfria organisationer.
De har slutat med terrordåd. Muslimska terrorister, självmordsbombare, raketskjutningar mm sker i det närmaste dagligen i de olika konflikthärdar vi ser runtomkring i världen.

6) Varför ska vi ta in lagar och regleringar från ett område där alla länder som brukar dessa befinner sig på en samhällig nivå som europa lämnat bakom sig för 200-1000 år sedan ? Det låter ju inte så smart lite som att vi låter barberarna utföra alla kirurgiska ingrepp på människor igen och låter kloka gummor göra div avkok på tallbarr för att bota cancer om vi skulle överföra ditt tankesätt till medicin.

7) Din bristande insikt visar att man focuserar för lite på muslimsk problematik. Du saknar helt insikt vilken stenåldersreligion islam är och ägnar dig bara åt att hitta tolkningar av andra religioner och områden i religiösa regioner när inte enbart den andra religionen är nog för din argumentation som skulle vara värre än den muslimska och du lyckas inget vidare där heller. Du är bara en förnekande korandyrkare som vilken reaktionär getherde som helst. Patetiskt.
__________________
Senast redigerad av MeanME 2013-03-24 kl. 01:03.
Citera
2013-03-24, 01:25
  #19
Avstängd
Rationalisternas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MeanME
0) Du blandar ihop Kristen historia för 4-600 år sedan med nutida muslimsk, inte seriöst.

1) Vi har tvångsgifte idag av muslimska kvinnor i Sverige, har vi det av judiska eller hinduiska kvinnor ? Låt du Indien sköta sina problem och låt oss i Sverige ta hand om de problen som vi har. Här är en del muslimers stenåldersmentalitet vårt problem.

För något år sedan gick en iransk mulla ut och tyckte att 9e åringar var små läckerbitar som man gott kunde ha sex med...

2) Förstår inte problemet med halalslakt, så har folk dödat djur fram till industrialiseringens intågande i matproduktionen. Finns ingen anledning att behöva förklara sin inför djurrättsmuppar.

3) Åhh det finns kvinnor som har det värre än muslimska kvinnor...
Och i Indien igen nu med...

Måste fråga helt seriöst, är du mentalt handikappad eller lider du av någon autiststörning ?
Vad faan hjälper det eller säger det att det finns kvinnor som har det sämmre än de muslimska ?
Sök hjälp din sjuka jävel.

4) Hur många hinduiska hustrubränningar har du sett i Sverige?
Hur många mord, misshandel osv sker pga muslimskanknyten hederskultur ?

5) ETA och IRA är idag 2013 i det närmaste helt våldsfria organisationer.
De har slutat med terrordåd. Muslimska terrorister, självmordsbombare, raketskjutningar mm sker i det närmaste dagligen i de olika konflikthärdar vi ser runtomkring i världen.

6) Varför ska vi ta in lagar och regleringar från ett område där alla länder som brukar dessa befinner sig på en samhällig nivå som europa lämnat bakom sig för 200-1000 år sedan ? Det låter ju inte så smart lite som att vi låter barberarna utföra alla kirurgiska ingrepp på människor igen och låter kloka gummor göra div avkok på tallbarr för att bota cancer om vi skulle överföra ditt tankesätt till medicin.

7) Din bristande insikt visar att man focuserar för lite på muslimsk problematik. Du saknar helt insikt vilken stenåldersreligion islam är och ägnar dig bara åt att hitta tolkningar av andra religioner och områden i religiösa regioner när inte enbart den andra religionen är nog för din argumentation som skulle vara värre än den muslimska och du lyckas inget vidare där heller. Du är bara en förnekande korandyrkare som vilken reaktionär getherde som helst. Patetiskt.

0) Nja, 100 år bakåt betedde sig kristna på flera håll sig som muslimer idag. Och även i dagsläge är islam långt ifrån den kultur med värst traditioner.4

1) Ja för mig är det som sagt irrelevant om det sker innanför en påhittad gräns.

Och för några år sedan gick katolska kyrkan ut med hur man skall skydda pedofiler, potato potato.

2) Well, det håller jag med om..

3) JAg gav som sagt ett exempel på hur forskning fungerar. När ett fenomen är lika vanligt inom andra kulturer pekar detta mot att islam inte är den gemensamma nämnaren för dessa hemskheter. Jag vill ju skydda de kvinnor som hamnar i skuggan pga av fokuset på islam, hur är det sjukt?

4) Ja det fokuseras ju inte längre på i media, men hinduiska hustrubränningar har ägt rum i Sverige, hur vanligt är muslimska hedersmord? Det är förstasida varenda gång å det e väll ett fåtal i min livstid.

5) ETA gjorde det i nutid största terrordådet i EU, (tågstationen). inte så fredligt.

6) JAg har aldrig sagt att vi ska ta in gamla värderingar igen.

7) Nu är du ute å cyklar, det är tvärt om, jag har 60 HP islamologi och vet därav långt mer än majoriteten, därav har jag kunnat dra dessa slutsatser. Slutsatser som liknar det dom flesta bildade drar, är det inte intressant att det är just obildade personer som är emot dessa åsikter? Inte de som faktiskt kan ämnet?

Det första som står är: "Först av allt ska det vara klart att jag är kritisk till ALLA religioner då det rör sig om uråldriga idéer utan någon anknytning till verkligheten. Jag försöker inte skapa en positiv syn av islam, utan försöker förklara hur dom alla är lika jävliga"

Intressant att de från din sida glömmer den första meningen så fort. Ganska relevant.
Citera
2013-03-24, 13:54
  #20
Medlem
Ahyws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MeanME

4) Hur många hinduiska hustrubränningar har du sett i Sverige?
Hur många mord, misshandel osv sker pga muslimskanknyten hederskultur ?


När skall du lära dig att alla kurder inte är muslimer?




Citat:
Hedersmord i Sverige

Sedan 1994 har domar i sex fall av hedersmord utfärdats i Sverige (antalet verkliga fall kan dock vara större). Under perioden 1990-2006 har totalt 108 fall av dödligt våld inom familjen inträffat

Följande hedersmord begångna i eller med anknytning till Sverige har blivit uppmärksammade i media:

1986 - Mordet på Ibrahim och Bafreen Fatah (kurder (Irak)).[7]
1994 - Mordet på Maryam i Hällefors (kristen palestinier).[8]
1996 - Mordet på Sara Abed Ali (kurd (Irak))
1999 - Mordet på Pela Atroshi (kurd (Irak)). Mordet begicks fysiskt sett i Irak, men inom en i Sverige bosatt familj.[ifrågasatt uppgift]
2002 - Mordet på Fadime Sahindal (kurd (Turkiet))
2005 - Mordet på Abbas Rezai (afghansk man)
2010 - Mordet på Jian Subhi Aref (kurd (Irak)) [9][10][11]
2012 - Mordet på Maria Barin Aydin (kurd (Irak


Representationen av kurder bland de som dömts för hedersmord i Sverige är hög


Citat:


Jezidism



Jezidism, jezidendom eller yazidism är en religion, vars anhängare kallas jezider, jezidi eller yazidie


Yeziderna
är numera koncentrerade till de syriska och irakiska delarna av Kurdistan

http://sv.wikipedia.org/wiki/Jezidism
Citera
2013-03-24, 13:56
  #21
Medlem
Ahyws avatar
Nytt hedersmord i Sverige: 19-årig flicka mördad av sin bror


Maria Baros föräldrar är kurder från Irak. De är anhängare av jezidism, en polyteistisk kurdisk religion med strikta regler för endogami, uppger Realisten.
Citera
2013-03-24, 14:22
  #22
Medlem
MeanMEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rationalisterna
0) Nja, 100 år bakåt betedde sig kristna på flera håll sig som muslimer idag. Och även i dagsläge är islam långt ifrån den kultur med värst traditioner.4

1) Ja för mig är det som sagt irrelevant om det sker innanför en påhittad gräns.

Och för några år sedan gick katolska kyrkan ut med hur man skall skydda pedofiler, potato potato.

2) Well, det håller jag med om..

3) JAg gav som sagt ett exempel på hur forskning fungerar. När ett fenomen är lika vanligt inom andra kulturer pekar detta mot att islam inte är den gemensamma nämnaren för dessa hemskheter. Jag vill ju skydda de kvinnor som hamnar i skuggan pga av fokuset på islam, hur är det sjukt?

4) Ja det fokuseras ju inte längre på i media, men hinduiska hustrubränningar har ägt rum i Sverige, hur vanligt är muslimska hedersmord? Det är förstasida varenda gång å det e väll ett fåtal i min livstid.

5) ETA gjorde det i nutid största terrordådet i EU, (tågstationen). inte så fredligt.

6) JAg har aldrig sagt att vi ska ta in gamla värderingar igen.

7) Nu är du ute å cyklar, det är tvärt om, jag har 60 HP islamologi och vet därav långt mer än majoriteten, därav har jag kunnat dra dessa slutsatser. Slutsatser som liknar det dom flesta bildade drar, är det inte intressant att det är just obildade personer som är emot dessa åsikter? Inte de som faktiskt kan ämnet?

Det första som står är: "Först av allt ska det vara klart att jag är kritisk till ALLA religioner då det rör sig om uråldriga idéer utan någon anknytning till verkligheten. Jag försöker inte skapa en positiv syn av islam, utan försöker förklara hur dom alla är lika jävliga"

Intressant att de från din sida glömmer den första meningen så fort. Ganska relevant.
3) Därför promlematiken med de andra religionerna är minimalt i Sverige.
Islam är den största minoritetsreligionen och den snabbast växande därför blir de evt problem de drar med sig betydligt allvarligare än för de hundratal ? datatekniker och matematiker som kommer hit från Indien.
4) Det har hänt en gång med andra ord?
Hedersproblematiken är ett problem hos endel av de muslimer som kommer hit. Det är inget att snacka om, hade vi haft kristna druser här hade vi haft det bland kristna invandrare med. Men nu är det mest hos muslimer vi ser den i Sverige. Romer har iofs en hederskultur med internt, men de har iofs egna domstolar som sköter deras despyter så deras problematik ser vi sällan i de fall detta uppkommer.

5) Nu var det ju en Marockan som vart hållen som ansvarig för bomben i Madrid 2004.
Marockaner är inte med i ETA.
Idag existerar ingen väpnad kamp från ETA eller IRA mig veterligen.

6) Poängen är att vi ska inte ha parallella lagar i ett land. Man skall kunna ställa sina politiker till ansvar för de lagar som stiftas och vi ska inte ha några religiösa lagar över huvud taget. Det är därför vi har en demokrati och inte en teokrati.

7) 60 HP i islamologi.... ja så pratar bara unga akademiker.
Halva släkten på gummans sida är muslimer, jag har bott och jobbat i muslimska länder och har inte en endaste högskolepoäng i islamologi...
Dina 60 poäng har inte givit dig ett skit kan jag säga dig, mer än en liten kunskapsbas att stå på i dina försök att tolka omvärlden och detta från en troligen muslimvänlig institution på något universitet.

Att du hävdar att du är ""bildad"" efter (är det ett års studier nu som 60 poäng ger) är lätt skrattretande,, islam som det utövas i många av dessa länder är att likställas med vilken totalitär -ism som du kan välja fritt. En person som bott i Sovjet, tidiga nazityskland eller Chile under juntan och hade en för myndigheterna avvikande åsikt vet mer om vad islam innebär där det är som värst än vad du någonsin kommer att kunna ta till dig. Här i väst så har vi en relativt stor del reformerta muslimer som har en sekulär tolkning av islam som personer som Irshad Manji representerar och det verkar många ""bildade"" tro är en typ av mainstreamislam men sett internationellt är de i en skrämmande minoritet. Och nej de är alla inte lika jävliga, det finns gradskillnader i helvetet med.
Citera
2013-03-24, 14:31
  #23
Medlem
MeanMEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ahyw
När skall du lära dig att alla kurder inte är muslimer?
Sedan när har jag hävdat det ?
Citera
2013-03-24, 14:36
  #24
Medlem
Ahyws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MeanME
Sedan när har jag hävdat det ?



Muslimer nationaliteter i Sverige består av flertal folkslag så som araber, somalier, albaner med fler.

När du skriver muslimanknyten hederskultur är det liksom givet vad du antyder.

Faktum är att kurder är de som är överrepresenterade i hedersrelaterade fall i Sverige.

Kurder som i många fall är yazider och inte muslimer.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback