Citat:
Ursprungligen postat av ValdtaktsSemiten
Ca: 13:25 in i klippet säger Mona att "..vi, den vita majoriteten måste förstå att det är vi som är problemet...". Men man kan naturligtvis fördjupa diskussionen om exakt vad hon "menar" även om det inte finns så mycket utrymme för feltolkningar.
Ok.
OM hon med "vi" syftar på "svenskar med makt" som kan förändra något så tycker jag inte att resonemanget är heltokigt. Ämnet handlade väl om att många fler svenskfödda har makten, vilket ju är helt korrekt. Däremot så borde hon i så fall förtydliga detta och inte låta så generaliserande, så jag anser också i slutändan att hon gör ett misstag.
Men att bara läsa citattolkningen "Den vita majoriteten är problemet" och spontant reagera därefter, utan att ta hänsyn till bakgrunden till uttalandet, anser jag också blir ungefär lika felvinklat som hennes generalisering.