Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-04-04, 01:42
  #181
Medlem
kringelikrokarnas avatar
Det finns en stor problematik som förbigås i detta fall, och det är att en sjuksköterska kan ha otroligt olika grader av "viktighet" beroende på i vilket sammanhang man påträffar dem. Är det på ett ålderdomshem? Vårdcentralen? Kirurgen? Akuten? I vissa fall sköter sjuksköterskorna inte mycket mer än (kompetenta) undersköterskor. I andra fall kan man nästintill likna sjuksköterskorna med läkarna.
Citera
2013-04-04, 13:38
  #182
Medlem
leibovitzs avatar
Nu jobbar jag inte som sjuksköterska men har en viss inblick.,

Jag skulle säga att olika sköterskor har olika stort inflytande över liv och död från starten. Yrket är väldigt brett och det beror självklart på vart man arbetar och hur duktig man är. Men situationer uppstår lätt och det är hela tiden svåra avvägningar som kan vara livsviktiga. Tolkar jag situationen rätt, är patienten bara dålig eller håller han på att dö? borde jag prata med kollega, kanske kontakta läkare eller går det bra ett tag till? Läkarna är väll oftaste inte närvarande så sjuksköterskorna får många tuffa beslut att hanskas med.

Utöver det här så är det högt tempo på avdelningarna och tiden att fundera på görs ofta samtidigt som man håller på med 13andra saker som man har i huvudet. Matpausen gick kanske förlorad idag och sömnen har inte varit den bästa på sistone då personalen går på knäna.

Nu målar jag bara upp ett scenario som jag upplever det

Det är mycket press från alla håll och misstag kan lätt ske (ja ni har väll läst tidningarna)

Det har hänt mycket med detta yrke och sjuksyrrorna vi har i sverige håller väldigt hög klass. Det sitter dock många gamla schablon bilder i folks medvetande om sjuksyrror som går runt och baddar pannor, byter blöjor och äter fikabröd hela dagarna. Jag tror kanske att politikerna uttalar sig lite mer ifrån den bilden
Citera
2013-04-04, 14:56
  #183
Medlem
Mina 5 öre i denna fråga är att det är sjuksköterskorna som gör att jag ens åker till sjukhuset alls. De ger verkligen själ och hjärta för sina patienter och alla de jag har träffat har verkligen brytt sig och varit helt underbara som stöd när man ligger och kräks från alla kroppsöppningar man har och skakar av smärta. Lägg till alla tvångspass de måste ta, stressen, underbemanningen och alla natt och helgpass. Hade inte dem funnits hade jag nog hellre legat hemma och självdött då majoriteten läkare jag träffat är spygiga svin som inte lyssnar och hittar på saker för att slippa behandla en. En läkare drog mig i håret och sa att jag bara var spänd och skickade hem mig. Sköterskorna bar ut mig till taxin då jag inte kunde stå själv och oroade sig genuint för mig. Det är sköterskorna som får ta all kritik ifrån arga patienter och anhöriga.

Jag tycker att de är värda vartenda öre!
Citera
2013-04-06, 16:47
  #184
Medlem
Som ssk blir man frustrerad över att läsa i den här tråden. Alltid ska vi jmf mot läkare, det hämmar oss som yrkeskår. Gå inte in i den debatten.

För att reda ut det en gång för alla så måste vi ju tillstå att läkarna har genrellt har den klart bästa kompetensen när det gäller de medicinska besluten, helt klart.

Vi ssk har andra egenskaper som många ggr är minst lika viktigt för att uppnå hälsa

Läkare gör fel, ssk gör fel och vi rättas av varandra då och då, se det som ngt positivt.

Jag har varit med om många tillfällen där erfarna sjuksköterskor gjort bättre medicinska bedömningar än nyexade läkare har gjort och givetvis motsatsen.

De farligaste utövarna inom vård, sjuksköterska som läkare, är de som alltid tror sig veta bäst och vägrar låta sig rättas.

Om man vet att man som person är en besserwisser så passar man inte inom vården, man blir livsfarlig.
Citera
2013-08-09, 13:19
  #185
Medlem
Asystolis avatar
Denna tråd tycks ha avtagit lite men tyckte den är intressant.

Man kan ju inte dra alla sjuksköterskor över en kam... Att sjuksköterskor jobbar med liv och död stämmer förstås, men det beror helt på vilket område vi pratar om. Sjukvården är enormt stor och det finns massvis med inriktningar, avdelningar och arbetsplatser. Det säger ju sig själv att sjuksköterskor på akutmottagningar och inom ambulanssjukvården jobbar mer med "akut sjukvård" och liv och död i jämförelse med sjuksköterskor på vårdavdelningar... Om det är liv och död i akuta skeden vi pratar om så är det klart att det finns en skillnad beroende på inom vilken verksamhet man arbetar i. Men ett generellt ansvar för patienterna och dess liv och vård har ju samtliga sjuksköterskor på ett eller annat sätt.

Läkarna jobbar med sitt på avdelningarna och träffar patienterna under ronden, annars kommer dem på sjuksköterskans begäran och patienten försämras eller om sköterskan önskar någon delegering osv.

Jag förstår argumentet att sjuksköterskors lön är lägre pga ansvarsgraden. Givetvis har en sjuksköterska inte lika stort ansvar i jämförelse med en läkare. Men pratar vi utbildningsgrad så tycker jag att alla tusenlappar det skiljer samt möjligheten till en bra löneutveckling är snedvriden. Har man läst grundutbildning + en eller två vidareutbildningar som sjuksköterska så har man studerat i 5 år. Har man även läst några specialistinriktade kurser så kanske man är uppe på 5½ - 6 års utbildning, vilket är =, eller mer än läkarprogrammet, men ändå är det oerhört svårt att få upp lönen. En läkare kan jobba upp sin lön till säkert 60 000 efter sin specialistutbildning m.m., medan sjuksköterskor med tur kommer över 35 i slutet av sin karriär.
Citera
2013-10-06, 08:21
  #186
Medlem
Nanaels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enfroid
Svävande beskrivningar vet jag väl inte om det är, men jag ska försöka utveckla.

När det gäller lidande exempelvis finns det ju flera olika dimensioner, själslig och fysisk. Det kan handla om smärta, förluster, rädsla, oro etc. Här finns flera saker som behöver diagnosticeras och eventuellt behandlas. Det kan handla om komplexa samband mellan olika faktorer, eller enklare problem som kan lösas snabbt. Kanske är det tex rädslan inför någonting som skapar kroppslig smärta, eller så är det kroppslig smärta som skapar rädsla eller oro för någonting.

Det kan handla om ohälsa. Många som t.ex. Söker akutmottagning gör det på grund av andra orsaker än de egentligen söker för. Här handlar det om att utesluta allvarliga sjukdomar/skador (vilket läkaren gör) men samtidigt att identifiera vari ohälsan har sitt ursprung, hur det eventuellt kan behandlas och förebyggas (vilket sjuksköterskan kan göra). Ett exempel är kvinnan som söker för smärta i bröstet, EKG och prover visar inget och den kliniska bedömningen ger inte heller något stöd för att detta skulle röra sig om något allvarligt. Hon är medicinskt frikänd. Dock visar det sig att hennes dotter fick diagnosen cancer två dagar innan besöket. Enligt läkaren finns det inget sjukvården kan göra för henne där och då, men detta är ett exempel på hur sjuksköterskan skulle kunna arbeta vidare med patienten. Kanske är det aktuellt med kartläggning av hennes situation, sociala nätverk, etc. Kanske ska man involvera kollegor eller vänner, skriva ut något mildare sömngivande, sjukskriva etc. Som jag ser det är det en medicinskt frikänd patient med stora omvårdnadsbehov. Hör skulle sjuksköterskan kunna göra betydande insatser, men systemet fungerar inte så.

Jag hoppas det blev tydligare hur jag tänkte.

Det finns inget hinder för läkare att skriva ut lugnande, sömnmedicinering, sjukskriva eller knyta upp patienten till samtal med kurator eller psykolog. Kan också boka en snabb återbesökstid för uppföljning. Håller absolut inte med om att det inte finns något sjukvården kan erbjuda en sådan patient. Sen finns det säkert mycket av detta som skulle kunna göras av sjuksköterskor men då får denna yrkesgrupp även utföra psykisk status, veta när det är relevant med depressionsbedömning och göra suicidriskbedömningar samt ta EGET ansvar för detta vid eventuella felbedömningar. Tycker det är märkligt att så många vill och tycker att dom kan göra läkares arbete. Varför inte utbilda sig till läkare då? Bara för att läkare kan ta blodprov, EKG, hänga dropp osv. innebär detta inte att en läkare kan sköta en sjuksköterskas arbete. Det är helt olika utbildningar.
Citera
2013-10-06, 08:51
  #187
Medlem
Nanaels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Asystoli


Jag förstår argumentet att sjuksköterskors lön är lägre pga ansvarsgraden. Givetvis har en sjuksköterska inte lika stort ansvar i jämförelse med en läkare. Men pratar vi utbildningsgrad så tycker jag att alla tusenlappar det skiljer samt möjligheten till en bra löneutveckling är snedvriden. Har man läst grundutbildning + en eller två vidareutbildningar som sjuksköterska så har man studerat i 5 år. Har man även läst några specialistinriktade kurser så kanske man är uppe på 5½ - 6 års utbildning, vilket är =, eller mer än läkarprogrammet, men ändå är det oerhört svårt att få upp lönen. En läkare kan jobba upp sin lön till säkert 60 000 efter sin specialistutbildning m.m., medan sjuksköterskor med tur kommer över 35 i slutet av sin karriär.


Du skriver att en sjuksköterska kommer upp 5½ - 6 års studier med specialistutbildning och då kan komma upp till 35000 kr i månadslön. Efter 5½ års studier på läkarprogrammet har man definitivt inga 60000 och kommer aldrig få det heller om man inte gör AT och ST och ev. ÖL. Det stämmer att en specialist inom läkarkåren kan komma upp i 60000 kr (ibland mer) men inte efter grundutbildningen utan efter 12 års utbildning. Sen håller jag med om att löneutvecklingen är dålig för sjuksköterskor och att lönen inte höjs som den borde när man specialiserar sig.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback