Citat:
Ursprungligen postat av
citizeninsane
Nu har du otur med hur du tänker. En spion är en spion oberoende av om hen för tillfället är politiker eller ej.
Knappast 15 januari 2006 när landsförrädaren CB var i farten. (Länka gärna om du hittar något)
Nu kanske inte Wikipedia listar alla CIA-agenter

Däremot så är det en självklarhet att alla utlandsplacerade diplomater med glädje tar emot info.
Landsförräderi är inte en vänster-höger-fråga. Att CB har läckt info till främmande makt är nu fastställt. Det är bara att tugga i sig även om det högst uppenbarligen inte följer din ideologiska kompass. Men snälla, låt inte den styra dig i varenda fråga, för då leder den dig fel titt som tätt. Som nu. Och det förlorar du på.
Läs om, läs rätt. Så kan du själv gärna fundera på vem av oss som har "otur när han tänker". Till exempel när du fick för dig att Paul Volker var en "utlandsplacerad diplomat". Eller när du antyder att "CB har läckt info" - det är fråga om spekulationer som redan hade skrivits hundratals gånger i media, minst.
Det är inte landsförräderi att prata om vad tidningarna redan har skrivit. Tror du verkligen på fullaste allvar att Bildt hade någon hemlig information om hur S-regeringen (inte) hanterade Tsunamikatastrofen? Exakt vad som står om Perssons planer för Freivalds i den där rapporten skulle vara hemligt, eller ens ha någon form av sekretess? Var hittar du faktastöd för dina svepande vänsterflummarfloskler?
Det är inte precis svårt att hitta krav på Freivalds avgång från före 2006-01-15. Inte heller är det svårt att hitta initierade analyser om varför i h-e hon fortfarande sitter kvar. Låtom oss googla:
2005-01-04: Expressen:
Citat:
Det har nu gått nio dygn sedan naturkatastrofen inträffade i Asien. Kritiken mot utrikesminister Laila Freivalds är enorm. Själv har hon gömt sig undan medierna i flera dygn. På order av Göran Persson – enligt Expressens källor. Anställda tystas effektivt med outtalade hot. – Den som säger minsta knyst om hur det egentligen ligger till har inget jobb i morgon, säger en källa nära Göran Persson. Det talas i hemlighet om en dold agenda, en intern krisplan i katastrofen.
Kanske måste någon offras
Om den externa kritiken inte avtar kanske någon måste offras på sikt. – Och det blir i så fall Laila Freivalds, säger källan. – Just nu lastas alla misstag och fel över på henne och utrikesdepartementet. Allt för att Göran Persson ska skyddas.
http://www.expressen.se/nyheter/persson-ska-skyddas/
2005-12-01: Tsunamiöverlevare (likaså läkare): "Jag känner att Freivalds måste avgå"
http://www.dn.se/nyheter/politik/jag...ds-maste-avga/
2005-12-09: Freivalds: "De som anser att jag borde avgå åberopar inte kommissionen. De använder samma argument som tidigare med teaterbesök och så vidare."
http://www.fokus.se/2005/12/freivald...r-resebolagen/
2005-12-08: Expressenintervju: "Och nu kan Freivalds avgång vara nära. - Det är en tidsfråga, säger statsvetaren Stig-Björn Ljunggren."
http://www.expressen.se/nyheter/frei...-en-tidsfraga/