Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-03-18, 12:58
  #601
Medlem
citizeninsanes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Disciplina
Ja, men Bildt har ju som sagt inte läckt ut någon information av vad som faktiskt sades under regeringsförhandlingarna, utan bara konstaterat att förhandlingarna fortfarande pågick.

Jo, den betalde spionen CB läckte som ett såll. Hur har du kunnat missa det? Här får du hjälp: http://www.aftonbladet.se/nyheter/article16425438.ab

Citat:
Ursprungligen postat av Disciplina
Verkligen? Du kanske hade velat föreslå någon annan regeringskonstellation?

Du har redan fått påvisat för dig att det inte var självklart att det inte skulle bildas en trepartikoalition. Här får du hjälp med ett citat som du redan har fått hjälp en gång tidigare. De här gången fetar jag en mening så att det blir extra tydligt, bara för dig.

"Både Thorbjörn Fälldin (C) och Per Ahlmark (FP) minns att Carl Bildt satt med under förhandlingarna i riksdagshuset.
De är bägge tydliga med hur hemligt mötet var.
– Allt vi sa var hemligt. Inte bara för utländska intressenter, utan också för våra egna partier. Vi var väldigt noggranna att saker och ting inte skulle komma ut. Hade jag fått reda på att Bildt gick och babblade, då hade jag blivit väldigt irriterad, säger Per Ahlmark (FP).
Han berättar också att det först sent under förhandlingarna blev klart hur koalitionen skulle se ut.
– Det var inte ens självklart att vi skulle klara de här förhandlingarna och kunna bilda regering, inte heller att det skulle bli just en trepartikoalition."


Citat:
Ursprungligen postat av Disciplina
Oj, nu finns det visst inga bevis för att han inte var spion. Någon korrekt information om kärnkraftsfrågan delgav han som sagt inte, så man får ju anta att Bildts källa måste vara en annan, eller att han helt enkelt var väldigt ouppmärksam under förhandlingarna.

Att CB förnekar att han var spion är ju ingen högoddsare. Dokumentation och vittnesutsagor säger dock annorlunda. Här får du ännu mer hjälp:

"Bildt sa att kompromisslösningen mellan de tre‧ ‧ledarna skulle innebära att två kärnkraftverk (Barsebäck 2 och Ringhals 3) inte skulle tas i bruk innan tidigast 1978, detta trots att Barsebäck 2 egentligen är planerad att startas denna ‧månad. Inga nya kärnkraftverk kommer att byggas."
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article16421007.ab

Citat:
Ursprungligen postat av Disciplina
Nej, vi tar upp ett fullt tillåtet möte med en utländsk diplomat. Man kan ju möjligtvis önska att mannen var lite mer lågmäld i sina kontakter med utlandet, men att påstå att det i det här fallet skulle röra sig om spionage är enbart löjligt.

Det är genom samtal och informationsöverlämningar som spionverksamhet i mångt och mycket har skett. James Bond är på låtsas. För övrigt finns det ingen som säger att CB:s spionmöten med främmande makt var "fullt tillåtna". Däremot säger de som verkligen vet, de som var med på mötet, att CB:s otillåtna kontakter var just otillåtna. Här får du hjälp: "Allt vi sa var hemligt. Inte bara för utländska intressenter, utan också för våra egna partier."
Det innebär att CIA hade information som inte ens blivande regeringsmedlemmar hade. Så jobbar en landsförrädare.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article16421007.ab


Jag tänker inte göra mig lustig över all hjälp du behöver. Men det vore fint om du tog del av den information som finns först innan du skriver. Det vinner vi alla på.
Citera
2013-03-18, 13:02
  #602
Medlem
citizeninsanes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av reptileking
Jag tyckte jämförelsen med Hans Blix var intressant. Borgerlig fd utrikesminister som haft jobb Calle så gärna skulle vilja ha. Man kan tänka sig hur han och Calle skulle göra sig sida vid sida i en intervju:

Har du en examen?

C: Nej jag hoppade av för att göra politisk karriär och förlitade mig på kontakter.
H: Ja.

Har du tagit mutor?

C: Det kan du inte bevisa, jag sålde alla aktier precis när det började brännas. Allt jag har gjort har varit precis på gränsen lagligt.
H: Nej.

Har du ofta blivit anklagad för att dela med dig av information till andra länder.

C: Ja men det kan du inte bevisa. Det var inte hemligt i juridisk bemärkelse... det var bara liksom information som dom sagt att jag inte fick springa vidare med.
H: Nej.

Har du arbetat i ett företag som använder sig av barnsoldater?

C: Du kan inte bevisa att jag visste någonting. Jag tänker aldrig berätta vad som sas på styrelsemöten och ingen annnan heller.
H: Nej.

Har du varit med och fattat beslut om att utvinna olja i länder där det pågår inbördeskrig trots att många varnat för att det kan driva på kriget?

C: Det kan du inte bevisa. Jag satt med på 8 av 11 möten med styrelsen det året, men tänker inte berätta någonting.
H: Nej

Har du hävdat att Irak hade massförstörelsevapen och propagerat för krig?

C: Ja
H: Nej

Har du någonsin vågat göra någonting utan att kolla att det är ok med USA först?

C: Nej
H: Ja

och så vidare.... Det handlar inte om höger eller vänster. Vi har en pajas som utrikesminister.

Saker och ting blir mer påtagligt när de bakas samman. Bra jobbat. Det går även att lägga till:

Har du någonsin undanhållit skatt?
C: Njä, jag ångrade mig efter att Fokus skrivit om min egendom utomlands och bad skattemyndigheterna att göra om mina gamla deklarationer.
H: Nej.
Citera
2013-03-18, 13:05
  #603
Medlem
Mythknaeckarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av remixutoheaven
Carl Bildt har gjort mer för Sverige än vad resten av Riksdagen har gjort. Han kanske har handlat på ett okänsligt sätt men fortfarande för att främja Sveriges intressen när sjuttiotalist politikerna sprang runt som höns.

Carl Bildt har i likhet med många politiker gjort massor för att främja sina EGNA intressen. Han har hela tiden haft sina egna monetära intressen för ögonen, från ubåtskränkningen i Gåsefjärden i början av åttiotalet där han verkligen tog chansen att bli politisk adel. Med väldigt tveksamma och vilseledande manövrar ska tilläggas.
Att tro att han är någon förkämpe för Sverige är bara naivt trams. Han gör ingenting utan att det renderar pengar i egen ficka eller andra fördelar, t ex slappare tyglar för bolag han har intressen i. Som Lundin oil. Han är kapitalist ut i fingerspetsarna och skulle utan att tveka sälja ut Sverige bara ersättningen är acceptabel.
Det är inte politik som driver människor som honom, det är pengar. Politiken är bara verktyget som kan ge honom mer pengar, inte helt olikt klanen Bush i USA.
Citera
2013-03-18, 13:12
  #604
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mythknaeckarn
Carl Bildt har i likhet med många politiker gjort massor för att främja sina EGNA intressen. Han har hela tiden haft sina egna monetära intressen för ögonen, från ubåtskränkningen i Gåsefjärden i början av åttiotalet där han verkligen tog chansen att bli politisk adel. Med väldigt tveksamma och vilseledande manövrar ska tilläggas.
Att tro att han är någon förkämpe för Sverige är bara naivt trams. Han gör ingenting utan att det renderar pengar i egen ficka eller andra fördelar, t ex slappare tyglar för bolag han har intressen i. Som Lundin oil. Han är kapitalist ut i fingerspetsarna och skulle utan att tveka sälja ut Sverige bara ersättningen är acceptabel.
Det är inte politik som driver människor som honom, det är pengar. Politiken är bara verktyget som kan ge honom mer pengar, inte helt olikt klanen Bush i USA.
Du är orättvis om klanen Bush. De var framgångsrika företagare som med sina pengar kunde få makt i Politiken.

Politiken har gjort Bildt förmögen då han saknade annan utbildning eller företag, innan han gav sig in i politiken. Det är politiken och kontakter från politiken som gjort Bildt förmögen. Det är det som gör att hans integritet nu ifrågasätts på goda grunder, och inte kan pladdras bort.
Citera
2013-03-18, 13:41
  #605
Medlem
citizeninsanes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ignatius I
Informationen är att det pågår förhandlingar (vilket var känt) och att dessa förhandlingar gick bra (vilket kunde antas). Ett uppgiftslämnande av sådan kaliber att det kan avhandlas som svar på frågan om hur läget är.

Du hittar på att det kunde antas att förhandlingarna gick bra. Det stämmer inte. Så här beskriver Gösta Bohmans informationschef förhandlingarna: "... efter hårda och långa regeringsförhandlingar bildades den första borgerliga regeringen på nära 50 år."
http://www.bankrattsforeningen.org.s.../debatt62.html

Varför var regeringsförhandlingarna så "hårda och långa" då? Jo, det fanns en fråga som var så svår att enas om att den ledde till att regeringens avgick hösten 1978. Ja, den borgerliga regeringen sprack under sittande mandatperiod då de inte kunde enas om kärnkraftsfrågan.

Nu kanske du förstår varför CB tycker det är så viktigt att påtala att just en sak inte stämmer i diplomatrapporterna. Just det, CB:s spionverksamhet om kärnkraften. Det förnekar CB för den frågan var så het att den fick en regering att avgå.

För oss som har koll på historien kunde CB lika gärna ha sagt "Jag erkänner".
Citera
2013-03-18, 14:04
  #606
Medlem
treeflows avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Den här storyn formligen GLÖDER och SPRAKAR i media just nu. Hela Sverige följer denna nagelbitare med hjärtat i halsgropen. Kommer Bildt att avgå? Kommer Reinfeldt att avgå? Kommer hela alliansregeringen avgå? När blir det nyval? Kommer hela riksdagen att tvingas avgå och ersättas av en expeditionsministär från Bryssel? Vi får aldrig glömma Förintelsen. Vi får aldrig glömma Hiroshima och Nagasaki. Och vi får aldrig glömma den ödesdigra dagen 1976 då Carl Bildt sa till en amerikan att de partier som vann riksdagsvalet troligen kommer att bilda regering.

Det här, min herre, är bland det bästa jag läst på Flashback.
Citera
2013-03-18, 14:12
  #607
Medlem
Ignatius Is avatar
Citat:
Ursprungligen postat av citizeninsane
Du hittar på att det kunde antas att förhandlingarna gick bra. Det stämmer inte. Så här beskriver Gösta Bohmans informationschef förhandlingarna: "... efter hårda och långa regeringsförhandlingar bildades den första borgerliga regeringen på nära 50 år."
http://www.bankrattsforeningen.org.s.../debatt62.html

Varför var regeringsförhandlingarna så "hårda och långa" då? Jo, det fanns en fråga som var så svår att enas om att den ledde till att regeringens avgick hösten 1978. Ja, den borgerliga regeringen sprack under sittande mandatperiod då de inte kunde enas om kärnkraftsfrågan.

Nu kanske du förstår varför CB tycker det är så viktigt att påtala att just en sak inte stämmer i diplomatrapporterna. Just det, CB:s spionverksamhet om kärnkraften. Det förnekar CB för den frågan var så het att den fick en regering att avgå.

För oss som har koll på historien kunde CB lika gärna ha sagt "Jag erkänner".

Så uppgiften om att förhandlingarna gick bra var alltså felaktig? Vad är då problemet?
Citera
2013-03-18, 14:20
  #608
Medlem
http://www.expressen.se/kultur/bildtbevisen/

För som Mossberg skriver, antingen trodde Carl Bildt ”blint på det som marinen lade fram för honom – och då var det illa. Eller också visste han och var med och förde alla bakom ljuset och då var det värre ”.


Det är många som genomskådat Bildt genom åren. Men tydligen beundras fjäskandet för USA av många fler då agent Bildt får fortsätta som inget hänt decennium efter decennium.
Citera
2013-03-18, 14:34
  #609
Medlem
langaocbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ignatius I
Så uppgiften om att förhandlingarna gick bra var alltså felaktig? Vad är då problemet?

Jag låter som en skiva med hack i men det skulle vara kul om någon fanboy till Bildt kunde svara. Är det inte ett problem att USA hade en rejäl hållhake på vår stats/utrikesminister?
Citera
2013-03-18, 15:05
  #610
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av förman
http://www.expressen.se/kultur/bildtbevisen/

För som Mossberg skriver, antingen trodde Carl Bildt ”blint på det som marinen lade fram för honom – och då var det illa. Eller också visste han och var med och förde alla bakom ljuset och då var det värre ”.


Det är många som genomskådat Bildt genom åren. Men tydligen beundras fjäskandet för USA av många fler då agent Bildt får fortsätta som inget hänt decennium efter decennium.

Det märkliga är slutsatserna. Att det är OK att Ubåtar kränker Sveriges territorium om de är från rätt sida. Och om det nu är NATO kränkningar i stället för påstådda sovjetiska Ubåts kränkningar, räddas man av en rapport om minkar. Trots att saken var stor under lång tid, och påverkade allvarliga politiska beslut och främjade Bildts Karriär. Vid tiden var Sverige officiellt fortfarande neutralt och alliansfritt, därav dessa nyttiga minkar, som löste pinsamheter.

Enligt mitt minne togs saken på stort allvar och att det var Bildts kaxande om Sovjets kränkningar av Sverige som påverkade politiken och fick Bildt att framstå som klok och handlingskraftig. Berömmelsen tog fart. Stora och avgörande beslut togs i belysning av detta, som nu visar sig vara ljug och desinformation.

Hur detta påverkade vid tiden, den framtid vi fick är värt flera gräv och analyser. Min uppfattning är att många beslut hade inte tagits om man fått raka svar i stället för obefogad rysskräck. Som har visat sig obefogad enligt alla de regeringar som avvecklat försvaret. En motstridighet som är märklig.
Citera
2013-03-18, 15:14
  #611
Medlem
citizeninsanes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ignatius I
Så uppgiften om att förhandlingarna gick bra var alltså felaktig? Vad är då problemet?

Låt mig förklara igen: Det var långdragna och svåra regeringsförhandlingar på absolut toppnivå i ett känsligt läge med osäker utgång. Förhandlingarna var givetvis hemliga för svenska folket, de var till och med så hemliga att bara en mycket liten krets i varje parti som förhandlade fick veta vad som sades. Det fanns de som blev ministrar bara någon vecka senare som inte var invigda i hur förhandlingarna fortskred. Men spionen CB ordnade så att CIA visste. Och han tjallade om den känsligaste frågor av dem alla, kärnkraftsfrågan, som fick regeringen att avgå.

I alla normala sammanhang leder ett sådant förfarande till avsked och en enkelbiljett ut ur branschen vilken den än må vara. Men i det här fallet så gullas det med förövaren som om han hade fel antal kromosomer.
__________________
Senast redigerad av citizeninsane 2013-03-18 kl. 15:25.
Citera
2013-03-18, 15:24
  #612
Medlem
citizeninsanes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av förman
http://www.youtube.com/watch?v=Lxwkzj4HS48

Stor underhållning när Göran Persson efter 3:50 berättar vad han tycker om odågan CB.

(på slutet)
Helvete vad generös Göran Persson har varit med erbjudande till CB med olika tjänster och uppdrag. Något säger mig att spionaffären har lett till att den tiden är förbi efter maktskiftet 2014. Nu har ju CB visat att han verkligen inte går att lita på.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback