Citat:
Ursprungligen postat av Ruskigbuss
Jag begriper inte varför detta diskuteras fortfarande!
Vår planet Jorden (Tellus, Terra) har exakt dessa kontinenter:
* Eurasien (Europa + Asien)
* Afrika
* Nord-Amerika
* Syd-Amerika
* Antarktis (Sydpolen)
* Australien
Alla andra landmassor som är omgivna av vatten är öar.
Punkt slut.
Om nu någon vill kalla något för en prickig korv i stället, så får han väl göra det, med risk för att han har svårt att göra sig förstådd.
Skulle vi däremot börja diskutera i vilken storlek som en landmassa förtjänar att bli kallad kontinent, om vi börjar titta på andra planeter, så får vi väl vänta tills vi hittar någon som har både land och hav.
Jag inbillar mej dock att det finns viktigare frågor ...
Det är naturligtvis tråkigt att du inte förstår, men du får väl hänga med ett tag till så kanske det klarnar. Jag undrar fortfarande var skiljelinjen går mellan ö och kontinent. Många teorier har kommit upp, men fortfarande inget som på ett klart och enkelt sätt visar varför Australien är en kontinent och inte en stor ö.
Hade det varit så att jag inbillade mej att detta på något sätt var särskilt viktigt så hade jag knappast ställt frågan här va? Så det är nog inte som du inbillar dej.
Å andra sidan - om jag kallar en skiva cognacsmedvurst för prickig korv så tror jag att man ändå förstår vad jag menar. Ja, inte du kanske?