Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-03-13, 16:12
  #1
Medlem
Hej, jag startade den här tråden för det hade varit otroligt hjälpsamt för mig när jag började.
Jag håller fortfarande på och lär mig, har inte ens kommit särskilt lång, utan har bara börjat komma igång.

Börjar med att lista alla sakerna jag har/haft som hjälpt/hjälper mig otroligt mycket. Sen går jag in längre ner på varför.

-Keyboard/Piano
-Dator
-Nybörjarbok
-Synthesia
-Kablar å grejs
-Hitta ditt sätt och skapa ditt krypin

Keyboard/Piano

Det viktigaste och ifall du vill egentligen det enda du måste ha. Jag rekommenderar till 100% det billigaste skräpet du kan hitta med midi-funktioner. Det är ett träningsredskap mer än ett instrument första tiden så strunta i hur det låter eller känns. Sen under tiden du lär dig och bygger upp ditt intresse så lär du dig även vad du vill kunna göra och alltså vad du behöver. Så får man tid att spara ihop gott om pengar till precis det du egentligen vill ha istället för att köpa något mittimellan som man egentligen inte är nöjd med och måste byta upp sig ändå.
Sett keyboards för 400-500kr och hade jag fått börja om hade jag köpt ett sådant först och sparat några tusenlappar.

Dator

Det finns så otroligt mycket att läsa, titta och lyssna på med hjälp av en dator. Bara med ett keyboard och youtube kommer man väldigt långt. Det är lätt gjort att koppla sitt keyboard till datorn och använda tillsammans med program eller bara för att slippa använda två par hörlurar.

Nybörjarbok

Jag köpte själv Pianobus 1 och måste säga att oavsett vilken bok du väljer så har de en sak gemensamt och det är att dom är smart upplagda och jämfört med att sitta och bara plinka, härma eller lära in en låt så lär man sig många saker som är väldigt användbara och snabbar på hela processen. De flesta musikaffärer har ett väldigt bra utbud och det är bara att be om hjälp. Jag rekommenderar en med cd till för det underlättade för mig i början att höra hur det egentligen ska låta när man provat lite eller "WOHO! Jag gjorde rätt!" när man var osäker.

Synthesia
Är ett fantastiskt roligt program/spel som även lär dig. Det är som guitar hero fast för keyboards.
Trött på att plinka lunka på, spanien eller försöka klura ut vad den där konstiga symbolen i ditt nothäfte betyder? Slå på Synthesia och lattja en stund!

Kablar å grejs
Det finns massor med olika funktioner och lösningar med ett keyboard och en dator. Även de enklaste keyboardsen kommer med en hel del. Ta reda på vad du behöver för lösning för att det ska fungera för dig i din situation och vad du tycker är schysst.

Hitta ditt sätt och skapa ditt krypin
Jag började egentligen spela munspel men tyckte de va sisådär och så det slutade med att jag gick och köpte ett keyboard och en bok. Jag satt med en stereo som stod på en köksstol och keyboardet med två par hörlurar på mig och sladdar överallt. Fick resa mig för att starta om låten och trycka 40ggr på "next" för att komma till det jag ville.

Viktigt är att du sitter bra till så du inte behöver springa och fippla eller strula med grejer när du vill hålla på en stund. Det ska gärna bara gå att sätta sig ner, trycka på en knapp och sätta igång. Jag har mitt keyboard inkopplat till datorn, en bärbar, som står på en vanlig bänk snett bakom mitt keyboard. Så jag sitter framför keyboardet och når att skriva på datorn eller byta mellan youtube/synthesia samtidigt som jag kan ha noter framför mig i notstället om jag vill spela efter dem.

Man kan lära sig på massor med sätt. Vissa börjar med att lära sig ett stycke alltid tills det sitter, andra tar lektioner, andra lär sig på enbart gehör, vissa sitter och nöter övningar eller spelar skalor i timtal i sträck. Mitt bästa råd är att spendera så mycket tid vid keyboarden som möjligt och ta många korta pauser. För att orka sitta länge fungerar det jätte bra för mig att skifta och göra lite av varje.

Rörigt kanske men hoppas tråden är till hjälp för någon!
Citera
2013-03-13, 16:54
  #2
Medlem
Man bör nog inte sitta med "det billigaste skräpet" för länge om det är piano man vill lära sig. Visst; använd något billigt MIDI-keyboard för att se om du har ett intresse för att spela piano, men byt så snabbt som möjligt till ett keyboard med graded hammer action, som ett riktigt piano har. Vissa keyboard har ingen tyngd alls i tangenterna och känns inte alls som ett piano.

Jag har ingen erfarenhet av att byta från ett keyboard utan graded hammer action till ett riktigt piano, men jag vet att skillnaden att spela på dem är stor, så jag skulle tro att en övergång kan bli jobbig om man har spelat länge innan man byter.
Citera
2013-03-13, 17:03
  #3
Medlem
Precis. Det är lite så jag tänker. Sen tror jag man behöver erfarenheten av att ha spelat ett tag innan man överhuvudtaget vet vad man köper. Så istället för att köpa något för 2000-4000kr, köp det billigaste du kan hitta och lägg undan de pengarna tills du vet exakt vad du vill ha och då har du redan kommit en bit på vägen.

Jag va och kollade senast idag på lite olika keyboards och digitalpianon. Enligt vad jag med min ringa erfarenhet tycker fanns det OK pianokänsla i vissa runt 4000kr medans en bra känsla får man kanske räkna med det dubbla.

Sen är det väl så också att man vet inte riktigt om det är ett keyboard med alla de funktionerna som finns där eller ett digitalpiano man vill ha.
Citera
2013-03-13, 18:40
  #4
Avstängd
N3WSt4RTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av thefrenzy
Precis. Det är lite så jag tänker. Sen tror jag man behöver erfarenheten av att ha spelat ett tag innan man överhuvudtaget vet vad man köper. Så istället för att köpa något för 2000-4000kr, köp det billigaste du kan hitta och lägg undan de pengarna tills du vet exakt vad du vill ha och då har du redan kommit en bit på vägen.

Jag va och kollade senast idag på lite olika keyboards och digitalpianon. Enligt vad jag med min ringa erfarenhet tycker fanns det OK pianokänsla i vissa runt 4000kr medans en bra känsla får man kanske räkna med det dubbla.

Sen är det väl så också att man vet inte riktigt om det är ett keyboard med alla de funktionerna som finns där eller ett digitalpiano man vill ha.

Snälla vännen varför så fixerad vid att folk ska köpa billigt skit, vill någon köpa ett instrument för 20-30k så gör dom det, håll käften idiot!
Citera
2013-03-13, 19:22
  #5
Medlem
Att jag ens orkar men jag har redan förklarat varför jag anser det är klokare att nöja sig med något billigare först. Sen att säga att om folk vill köpa dyra saker är bara totalt överflödigt då hela tråden är råd och åsikter sen får alla göra som de vill.

Hoppas du är nöjd nu när jag bejakat ditt uppenbara behov av att skapa en reaktion.
Citera
2013-03-13, 22:26
  #6
Medlem
bondenisses avatar
Viktigt att påpeka är teorin. Det är inte bara för professionella teorin gäller. När man lärt sig en hel del om hur musiken fungerar blir det 100 gånger roligare att spela
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback