Citat:
Ursprungligen postat av lirareflashback
Oerhört osmakligt!
Säkert en pedofil, ja.
"Jaha flickor och pojkar, om ni är riktigt duktiga idag så får ni ett fint knullborgarmärke! Men först skall vi prata om oral sex..." Jag kan se det framför mig.
Jävla religion.
Vad har religion med detta att göra? Det är snarare avståndstagandet från religion som leder till sådana här händelser. Det finns ingen religion som uppmuntrar och lovordar att barn och ungdomar har sex, förutom möjligtvis obskyra sekter.
Svenska kyrkan är populistiska, de gör allt för att locka till sig folk. De vänder sig själva ut och in för att vara tilltalande för alla, bort med allt som har med Gud, Jesus och kristendom att göra. Någon kan ju tycka att det är trist och tråkigt.
Jag gick ur Svenska kyrkan redan 1988 av just de här skälen, och det är uppenbart att läget inte förbättrats sedan dess - bara förvärrats.
Citat:
Ursprungligen postat av lirareflashback
Men det förstår du väl själv att kyrkan måste kolla upp vilka man anställer och man måste självfallet se till att kolla vad det är föreläsarna egentligen tänker lära ut.
Om du menar att kyrkan ska kolla upp vilka de anställer så skriv det. Nu skrev du "jävla religion" vilket är något helt annat.
Citat:
Ursprungligen postat av sWeePerr
Det där har du drömt, va? När började unga muslimer tas upp i kristna församlingar?

Vissa kastar sk*t på muslimer och islam så fort tillfälle ges.
Citat:
Ursprungligen postat av Lingon_
Måste bara påpeka att jag varken är religiös eller har nåt emot tidig sexualundervisning, men tycker ändå att det är jävligt skevt av kyrkan att gå emot sin egen tro såhär.
De gräver ju sin egen grav när de tar avstånd till allt de tror på och ska visa sig så framåt.
Ska man tro ska man väl tro på det som är föreskrivet? 100% ologiskt att dra ett stort streck över hela gamla testamentet och två tredjedelar av nya bara för att samhället inte accepterar det idag.
Nu är ju Gamla testamentet något som främst riktar sig till judar, medan Nya testamentet är för oss kristna. Läser du GT hittar du mängder av märkliga saker som vi inte alls håller fast vid idag - förbjudet att bära olika sorters textilier, okej att ta slavar så länge det är från ett annat land, alla matregler som skapades helt enkelt för att man inte kunde förvara maten på ett säkert sätt utan att den blev dålig och folk fick matförgiftning... Listan kan göras lång.
Men jag håller med dig. Dock är ju Svenska kyrkan en "lösviktsreligion", man plockar det som verkar tilltalande och struntar i resten, allt för att dra till sig folk som sagt.
Citat:
Ursprungligen postat av kairos
Efter att ha läst igenom tråden verkar det som att folk inte heller vet skillnad på RFSU och RFSL. Om jag var tvungen att anlita någon för att tala om sex för ungdomar, så finns väl egentligen bara två seriösa alternativ - en barnmorska/anställd på ungdomsmottagning och RFSU.
Man kan därtill givetvis tycka att själva 'knullborgarmärket' är bu eller bä, men man bör knappast ifrågasätta prästen ifråga som fixat dit RFSU.
Nej, sorgligt många vet inte vad det är för skillnade på
Riksförbundet
För
Sexuell
Upplysning och
Riksförbundet
För
Sexuellt
Likaberättigande. De tror att det är samma sak, när det i själva verket är två helt olika föreningar.
-----------------------------------------------------------------------
Jag anser att det naturligtvis är mycket viktigt att ungdomar får sexualundervisning, men den ska verkligen inte skötas av kyrkan på ett konfirmationsläger. Ordet konfirmation betyder
bekräftelse, och innebär att man bekräftar sin kristna tro och bekräftelse av sitt kristna dop. Den ska visa att personen nått mognad och styrka i sin kristna tro.
Tyvärr var det ju länge sedan konfirmationen miste all verklig betydelse, förutom för ett fåtal. När jag var i konfirmationsåldern konfirmerades alla mina vänner och skolkamrater enbart för att få presenter och pengar, och numera tycks man alltså göra det för att få ett "knullborgarmärke".
Skamligt, SvK!