Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2013-03-20, 21:48
  #25
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ignatius94
Holländare, Engelsmän och Tyskar är i mitt tycke betydligt närmare oss svenskar vad gäller tankesett, normer och värderingar och inte minst den etniska aspekten än vad fransmän är engelsmän. Faktum är ju att anglosaxer-engelsmän och skandinaver i mångt och mycket är samma folk.
Inte vad jag har märkt. Jag har spenderat mycket tid i Frankrike, men även lite i de västra delarna av Tyskland och jag tycker ändå att skillnaden mellan en tysk och en norrman är större än mellan en fransman och tysk rent kulturellt.

Jantelagen som vi har här uppe i norr exempelvis, är en av skillnaderna gentemot våra sydliga grannar.
Citera
2013-03-21, 15:25
  #26
Medlem
Ankdammsmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Agatonsaxx
I England föraktar man verkligen fransoser och deras kultur som man ser som omanlig och snobbig. Den dominerande religionen i Frankrike är också katolicismen vilket ännu mer tydligt visar att Frankrike är ett sydeuropeiskt land.

30% av tyskarna är katoliker, vilket är lika många som protestanterna. Det handlar nog snarare om stora skillnader mellan nord och syd i båda länderna. Frankrike har historiskt haft tyngdpunkten något längre norrut än idag (Nice blev exempelvis inte franskt förrän 1860), och räknar man in alla sydtyskarna i Österrike och Schweiz så blir det ännu mer vin och espresso där.

Därmed inte sagt att det inte finns kulturella skillnader länderna emellan (utbildningssystemen under 1900-talet har ju försökt accentuera sådana, om inte annat) men ett klassiskt fel vi skandinaver gör är att vi utgår från våra små och historiskt långvariga enhetsstater. De flesta stora stater är betydligt mer heterogena (ex katolska Bayern som eget kungadöme fram till 1918).

Citat:
Frankrike har i grund och botten väldigt lite gemensamt med länder som Tyskland och Storbritannien vilket gör det ironiskt att Frankrike har ett nära samarbete med Tyskland idag. Frankrike kanske borde alliera sig mer med Spanien och Italien i framtiden?

Allianserna inom Europa är skiftande. Frankrike och Storbritannien ligger t ex som gamla kolonialmakter nära varandra säkerhetspolitiskt och samarbetar en hel del, medan de skiljer sig åt i synen på ekonomi och EU. Tyskland å andra sidan ligger närmre Frankrike i ekonomiska frågor (statens roll etc). Visst finns det skillnader mellan nord och syd i Europa, men det är inte helt homogent.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback