Citat:
Ursprungligen postat av Prostreet32
Hur är yrket i sig? Enformigt? Som en fabrik som spottar ur sig grejor. In med bilen, kolla, ut med bilen. In med nästa. Och sen bara köra på.
Eller är det roligt?
Yrket i sig kan låta rätt enformigt, självklart är det inte alltid kul att få 20st V70's efter rad, mesta dels så är bilarna varierande, och den största tillfredsställelsen är nya kunder, som ofta också är väldigt pratglada, och sen är det alltid kul när kunden är med, så man får visa sina kunskaper och ge kunden bästa tips och råd.
Händer då och då att man får kramar utav folk, mycket handslag och tacksamhet, många uppskattar verkligen det vi gör
Jag upplever inte yrket som tråkigt, utan ganska givande för mig, men in och ut med bilar blir det ju självklart, jag brukar ligga ca på 20-28 bilar per dag vilket är 2-4 bilar per timme, man jobbar ganska tätt med kollegor och man har ofta, iallafall på mitt ställe väldigt kul tillsammans, det är inte som att jobba som mekaniker, man skitar ju inte ner sig..
Man behöver inte stå i obekväma arbetsställningar, och tillomed ibland får även vi lugna stunder (: