Citat:
Ursprungligen postat av PonnyPuppy
Jag har engelska som första språk, och jag har utbildning som talpedagog. Nu funderar jag om det finns möjlighet att försörja mig med brytning förminskning (called "accent reduction" in english).
Marknaden borde egentligen vara obefintlig i Sverige, eftersom praktiskt taget ingen svensk bryter så kraftigt att det försvårar förståelse för modersmålstalare - annat än möjligen i någon utsträckning vad det gäller minimala par som eyes/ice, lose/loose etc.
Å andra sidan är ju i synnerhet yngre svenskar helt upptagna av just uttalet som markör på språkförmåga, så det kanske finns en massa människor som drömmer om att låta som en äkta amerikan och är beredda att betala pengar för detta.
Å den tredje sidan tror många av de människor som anser att uttal och språkförmåga är samma sak att de bryter mindre än vad de i själva verket gör, vilket minskar marknaden. Och många av dem är unga - i synnerhet de som spontant skulle välja att emulera ett amerikanskt uttal - så det kanske inte finns så stor betalningsförmåga bakom.
Det som jag spontant tror att det skulle kunna ligga mest pengar i är att undervisa svenska företagsledare med internationell verksamhet i engelsk idiomatik, så att de slipper prata om att
care for the small people.
Men det är kanske inte riktigt din fiskkittel.