Kan vara så att felen hänger ihop... bränsleinsprutningen förväntar sej nämligen signal från hastighetsgivaren.
Att ABS-lampan lyser dessutom utesluter problem med mätaren utan du har antagligen kabelbrott på vägen bak till givaren... gissningsvis precis där kablarna går in i kontakten på bakaxeln... klassiskt ställe för kabelbrott, speciellt om kabeln inte hängts upp på riktigt rätt i bakvagnen så panhardstaget sliter i kabeln när bakvagnen studsar, hållarna brukar ju rosta bort med tiden och det är inte ett helt dumt inköp med nya.
Jag brukar fixa såna fel genom att klippa kablarna i reservhjulsbaljan där dom är fästa vid vänstra balken och sätta ihop allt med krympslang och lödkolv samt eltejp när kabeln skall tillbaks.
Trä ut kablarna från kabelkorven och plocka isär kontaktstycket som går till givaren, det skall gå att plocka ur kablarna/kontakterna var för sig. Rengör från eventuella rester av underredsmassa och skräp, granska kablarna och försök spara så mycket som möjligt mot kontakterna att löda på nya kablar på... täta med limpistol eller krympslang och sätt tillbaks... kom ihåg vilken kabel som satt var, fota är aldrig fel

.
Går det inte att rädda någon kabel från kontakten sitter dessa överallt i bilen där det kan bli fuktigt, åk till skroten och blocka ner en bit av kabelhärvan som reserv.
Samtliga Volvo 740/940 har dessa i mängder om du delar på dom stora 8-pol kontaktstyckena bakom fjäderbenstornen på både vänster/höger sida för motorstyrningen.
Kontakten ser ut som den till höger på bilden:
http://klockenstein.se/download/Pics/Bilar/DSC_0674.JPG
Det är egentligen kontaktstycket till bränslepumpen på 740in, men som sagt.. plockar man isär kontakterna sitter dessa gummitätade kontakter lite överallt på bilen... hitta en skrotbil och plocka

.
Samma kontakter sitter i kontakten för spridarrelät i motorrummet:
http://klockenstein.se/download/Pics...126_204253.jpg
Hoppas du hittar felet, men jag tror kabelbrottet ligger ute vid axeln

.