Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2018-08-08, 21:33
  #2185
Medlem
Dags att bumpa tråden:


Citat:
A.Y @abbe_yehia
4 aug.

Det absoluta största hotet mot Sverige är vita människor. Så, jag sa det. Kom & ta mig.

Den här personen, Abbe Yehia från Kalmar, kan uttrycka det här och samtidigt vara helt öppen med vad han heter och hur han ser ut, utan att frukta något. Arbetar tydligen som teamledare på Media-Markt, där den här typen av direkt antivit rasism inte verkar vara något hinder för anställning.
2020-05-17, 10:41
  #2186
Medlem
Linnaeusss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Intotherainbow
Hur?
Tja, det är ju bara att observera hur så kallade "antirasister" bedömer vad som är "rasism". Du märker kanske att man gör en del skillnad på folk och folk, och det är inte svårt att räkna ut vad som sker i slutändan om detta får fortsätta.

När icke-vita är förespråkare av gemenskap i sina levnadsområden anses de vara normala människor som rättfärdigat värnar om sin identitet.

När vita är förespråkare av gemenskap i sina levnadsområden anses de vara nazister, fascister och nazister som inte ska ha några som helst rättigheter.

När vita flyttar i stora mängder till ett område som historiskt har bebotts av icke-vita och börjar växa om dem i demografin anses det vara en illvillig kolonisation.

När icke-vita flyttar i stora mängder till ett område som historiskt har bebotts av vita och börjar växa om dem i demografin anses det vara en underbar mångkultur.

När en vit person våldför sig på en icke-vit person börjar antivitingarna blåsa upp detta som ett enormt "högerextremt hot".

När en icke-vit person våldför sig på en vit person är antivitingarna helt tysta om detta och försöker förtiga alla yttringar mot detta.

Börjar du se ett mönster?

"Antirasism" är ju i praktiken att personer med (selektivt) europeiskt påbrå ska ge efter för öppna gränser och demografiska förändringar i sina levnadsområden, och framför allt att de inom en överskådlig framtid kan bli en demografiska minoritet i dessa. "Rasism" är sedan när vita personer står upp för sin integritet, självbestämmande och värdighet i sina egna hemländer, samt rätten till egna länder.

Har du någonsin hört talas om "antirasisten" som stod upp för den vita personen som blev angripen av en icke-vit person som hade etniskt hat som motivation? Inte jag heller.
__________________
Senast redigerad av Linnaeuss 2020-05-17 kl. 11:19.
2022-03-28, 22:56
  #2187
Medlem
RobertEriksson99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ManJuice
Antirasism kan inte betyda "antivit" eftersom att "vita" inte är en homogen grupp. Vad kallar man till exempel en vit som hatar en annan vit person? Är det också att vara antivit?
Ja
Citat:
Ursprungligen postat av ManJuice
Att antirasist skulle vara ett kodord för antivit är något som moderna rasister gillar att använda sig av för att ge en illusion av att vita människor skulle vara under hot.
Du tänker att vita människor aldrig kan vara under något som helst hot på något sätt?

Citat:
Ursprungligen postat av ManJuice
Låt oss ta ett exempel: Om man vill kränka en mörkhyad man finns det gott om ord man kan ta till sig för att kränka personen, den mest kända är förmodligen "neger". Det finns däremot ingen motsvarighet till "neger" för vita.
Ord som "Nazist, fascist och rasist" är betydligt mer stigmatiserande för en vit person att få på sig än om någon svart person får höra n-ordet. Det väcker snarare sympati av omgivningen för den svarta om denne blir kallad n-ordet av en vit, men om en vit person blir kallad "rasist" av en svart person är det sällan den vita får någon sympati.

Citat:
Ursprungligen postat av ManJuice
Hur kränker man en vit man egentligen? Genom att säga vitlök? Det är bara töntigt och knappast kränkande, till skillnad från ordet neger som har sitt ursprung i det svarta slaveriet i USA och därmed är ämnad till att nedvärdera en svart person.
Ja, kalla en vit person för "nazist" som kanske är kritisk till invandringen kan få omgivningen att bli fientlig mot denne vita person, det kan i värsta fall leda till karaktärsmord och avsked ifrån jobb om omgivningen börjar tror på anklagelserna.
2022-03-28, 23:16
  #2188
Medlem
Custom_mades avatar
PK, godhetsknarkare, anti-rasister. Kalla dem vad du vill. Men vi vet vilket skrot och korn ni är.

Finns otaliga döda barn, äldre och medmänniskor på era samveten pga. ert "goda hat".
Men vi är en del människor som ser vilka ni egentligen är när ni skyddar våldtäktsmän och mördare istället för oskyldiga barn, grannar och landsmän.

Vi med samveten kommer alltid välja det rätta.
2022-03-28, 23:20
  #2189
Medlem
Zilvios avatar
Den här gamla tråden är inte längre topic i Integration och invandring så istället för att bumpa den får ni helt enkelt vända er till en lämpligare plats för att diskutera rasism så låser vi den här.

Citat:
Observera att många ämnen och trådar som på något sätt berör invandring/invandrare ändå kan passa bättre i andra forum än I&I. Exempel på sådana är:
• Trådar om enskilda brott begångna av invandrare > Aktuella brott och kriminalfall eller Brott och brottsbekämpning.
• Trådar om olika kulturers egenskaper, värderingar och traditioner > Socialantropologi, etnologi och sociologi
• Trådar om invandrares representation i reklam och media > Reklam och marknadsföring, Medier och journalistik, eller tv- och filmforumen
• Trådar om politiska partiers invandringspolitiska ställningstaganden > Politik: inrikes eller annat relevant politikforum
• Trådar om rasism och diskriminering > Jämställdhet och diskriminering.
• Trådar om relationer med invandrare > Relation och Samlevnad.
• Trådar om raser och deras avgränsningar och egenskaper > Rasforskning.

/MOD

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback