Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-02-23, 21:29
  #1
Medlem
Så jag är behov av en ny dator snabbt eftersom mina gamla nu gick och dog. Jag har en maxbudget på 4000 kr och inser ju såklart att man inte får särskilt mycket för det. Men datorn ska inte användas till särskilt mycket spelande utan mest programmerande, surfande och kanske lite filmtittande. En önskan jag har är att jag ska kunna lägga in Linux på den inom en snar framtid.
Nu har jag inte hängt med särskilt mycket i den senaste tidens datorutveckling och jag undrar om det finns några som kan ge mig råd och tips på vad jag bör köpa.
Jag har tittat runt lite själv och har hittat denna: http://www.siba.se/product/11861946/...28386310682866.
Den verkar prisvärd enligt mig när jag tittar runt och jämför.
Vet någon här bättre alternativ?
Eller är inte datorn så prisvärd som jag tror.
Citera
2013-02-23, 21:33
  #2
Medlem
Nä ser ju bra ut. i3 är goda grejer och så ser den ut som det billiga kinaskräp det är. Kör på.
Citera
2013-02-23, 21:41
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cologne
Nä ser ju bra ut. i3 är goda grejer och så ser den ut som det billiga kinaskräp det är. Kör på.
Och om du har någon ide var du får något bättre för under 4000 ge gärna en länk.
Citera
2013-02-25, 14:32
  #4
Medlem
Tjena! jag tänkte låna denna tråd för att få lite experthjälp från er flashbackare.

Min dator gick i sönder, efter lite om och men fick jag grönd ljus från försäkringsbolaget (kommer få en likvärdig ifrån sibas sortiment.
Eftersom det är sibas personal som väljer ut en likvärdig dator finns det nog risk att det kan bli lite fel, jag vill därför vara så påläst som möjligt när jag stövlar in i butiken.

Kan någon kunnig hjälpa mig att hitta en likvärdig ifrån deras sortiment
datorn som gick sönder var en Samsung Q320 (JS04SE) Länk till prestanda finns här

http://www.webhallen.com/se-sv/hardv...105m-dvdrw-win.

Hur petig kan jag egentligen vara när dom väljer ut en ny, låt säga att datorn dom väljer har en mycket bättre processor men mindre hårddisk, kan jag då kräva att även hårddiskens storlek är densamma?

Tack på förhand!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback