Citat:
Ursprungligen postat av Japhy
Du kanske kan flytta hem och skämta med dina egna landsmän. Jag är säker på att man skämtar på ett helt annorlunda sätt i ditt hemland. Kanske man kan slå och våldta och sedan förklara sig med att det var ett skämt.
Du är så bedrövlig. Pojken mår dåligt, är mobbad, är utsatt och händelsen är anmäld av föräldrarna. Du skiter i honom och menar att det är ett skitsamhälle när man inte får utsätta svaga personer för övergrepp.
Du ger mig en klar och tydlig bild av dagens massinvandrare. Äckliga, krävande och kriminella.
Fy fan!
Hur ska man svara på det här, så du förstår? Jag kommer inte på ett bra svar utan att skriva kilometer lång inlägg. Det känns som att man skulle behöva först förklara för dig vad vänskap innebär, sen hur vänskap förstörs av utomstående som lägger sig i för mycket utan att ta reda på vad som pågår mellan vänner.
Pojken mår dåligt? klart han mår bättre nu efter allt skit som skrivits om honom och hans vänner? Han kommer må bättre efter att alla vänner han haft börjar undvika honom, då hans enda vänner han haft var blattar som ni kallar dem.
Skaffa dig vänner först, sen kan du diskutera vänner när du förstår dig på vad vänskap betyder.
Vänner är vänner oavsett religion etnicitet eller hudfärgi, ibland blir det fel bland vänner och då är det vänner själva som ska reda ut det.