Citat:
Ursprungligen postat av Hegamon
Är Chrysler Vision bullrig invändigt? Jämfört med Volvo 850?
Är Chrysler Vision en hållbar bil?
Den är ungefär lika bullrig i 90 km/h men väsnas mer i motorvägsfart. Dock beror det mest på vilka däck och fälgar som sitter på.
Den är inte särskilt hållbar men faller å andra sidan inte ihop som t.ex. en fransk bil efter 10 år. De flesta Chrysler vision som sålts i Sverige har rostat ihop nu så det finns inte många kvar, och de som finns är importer från varmare klimat och är inte lika rostdrabbade.
De flesta exemplar har samma 3.3l stötstångsmotor som Chrysler voyager från samma tidsepok. Det gör att de vanligaste servicedelarna är lätta att få tag på. Övriga delar är beställningsvaror från utlandet och det finns knappt några på skroten att fixa delar ifrån.
Om jag skulle köpa en sådan så skulle jag välja en med den lite starkare och modernare 3.5 liters motorn. Prisläget är runt 10.000 kr för mer är de bilarna knappast värda även om säljarna tycker det.. Kanske någon tusenlapp extra om ACn fungerar som den skall.