Citat:
Ursprungligen postat av BobLee
Tjena! Har kommit i kontakt med en kille som vill sälja sin Audi A4 årsmodell 2010. Han är tysk och bilen är i Tyskland. Han säger att han kan ordna med transporten genom
http://www.aztrans.co.uk/index.php?page=home
Jag kommer alltså att få betala innan jag får bilen. Men som han förklarat det så sätter jag in pengarna på deras konto. Dom fraktar sedan hit bilen. Då har jag 5 dagar på mig att bestämma mig. Sedan när jag accepterar så för dom över pengarna till hans konto. Låter ju rätt bra om detta stämmer?
Någon som har kunskaper/erfarenheter om detta? Står ju på deras hemsida att som kontrollerar så att bilen är OK och kollar alla papper innan dom skickar iväg bilen.
Kan detta vara någon sorts bluff? Får bilen ganska billigt om man jämnför med här i Sverige. Sparar runt 70-100 tusen.. För bra för att vara sant?
Undrar också om det kommer några kringkostnader med att köpa bil från utlandet? Registrering här i Sverige mm?
Tacksam för bra och tydliga svar

En sån affär skulle jag
ALDRIG göra. Hur svårt är det att åka ner o kolla en bil på plats.. enl priset luktar det blåsning Kostnader som tillkommer är regbes o skrotavg om dom inte tagit bort den sen när den är regbes o klar så glöm inte att ställa på bilen för den blir avställd efter regbes