Citat:
Ursprungligen postat av
Zaedrews
Nja Internet är väl numera en mänsklig rättighet (åtminstone då för oss här i det rika Sverige...). Det ska därmed allt mycket till för att man ska bli avstängd. Grundläggande nr uno är att du blir fälld i svensk rätt. Det blir ju inte någon alls nästan av de Robban ger sig efter.... Så hela hans snack är tämligen meningslöst.
Tja, så länge bredbandsleverantörerna inte styrs av staten tycker jag nog att de kan ha olika regler, även om jag tycker nätneutralitet är en viktig princip. Jag tycker alltså av princip att de inte borde lägga sig i (det är en sak för rättsväsendet), men att de har rätt att göra det om de vill gå den vägen. Därför rekommenderar jag ISP:er som tar hänsyn till folks integritet, som Bahnhof som jag själv använder, exempelvis.
Det man inte får glömma är förstås att alla de som folk näthatar, dolda bakom sin "nätintegritet", själva får sin integritet kraftigt söndertrasad. Det är hyckleri. Ska man hålla på att attackera folk med mordhot och personangrepp ska man åtminstone kunna stå för det och inte gömma sig bakom "personlig integritet". Sakargument ska det förstås gå att lägga fram ändå.