tack för bra input, megaforce

yepp, märka upp ska jag se till att göra.
Ny uppkommen fråga: jag har typ 6-7 stycken trådar från ihopsatta reläsocklar som ska jordas. De flesta i 1,5 mm2 och någon i 0,75 mm2. Ett par decimeter för långt bort har jag ett insug i gjuten aluminium med lediga, stora skruvhål = perfekt att jorda i. Jag vill därför skarva ihop dessa lösa trådar med en grövre tråd (nånstans mellan 2,5 - 6 mm2 beroende på vad jag hittar för tåt i skrotlådan) för jorda denna grövre tråd i insuget.
Hur fan gör man en sån skarvning seriöst? Sätter en vanlig ringkabelsko på vare tråd och tillverkar nån form av jordskena att sätta allihop i bredvid varandra, och en grövre tråd därifrån till insuget? Känns bökigt. Hur skarvar man ihop lösa tåtar direkt med grov tråd?
Hade jag haft dilemmat i en installation i hemmet hade man bara kunnat lösa det med en torix-tomtehatt eller liknande dolt i en dosa, men det hör inte hemma under huven
Bonn- och tattarlösningar undanbedes i möjligaste mån. Jag vill att det ska vara snyggt (helst) och hållbart (viktigast)
Just det, en fråga till: om man ska skarva ihop en 0,75 mm2 med 1,5 mm2, hur gör proffsen då? jag har inte sett några press-skarvar som är gjorda för olika areor i ändarna. Jag skulle behöva skarvhylsor med "blå" storlek i ena änden och "röd" storlek i andra.