Citat:
Ursprungligen postat av
BästeHrMongolid
Slöseri att diskutera med politiska troll men vi andra tackar för infon!

Tesla visste hela tiden att försäljningsdippen var högst temporär, och därför skar de inte ner på personal, utbyggnad eller utveckling ett dugg. Det var mest vänstermedia som passade på att göra en politisk grej av det hela, som kanske påverkade köpkraften en aning ovanpå ett ganska kass försäljningsår, den så kallade "I support the current thing" -effekten. Men som vi ser nu i Tyskland så är vänstern stendöd, och skilnaden i resten av Europa är nog ganska liten.
Så snarare så är det politiska läget positivt för Tesla, inte negativt. Elon var inte ens kontroversiell, han var bara lite före alla andra, som vanligt. 
Ledsen att ta ner dig på jorden, men en överväldigande majoritet av västvärldens befolkning anser fortfarande att nazisthälsningar är någonting kontroversiellt, detsamma gäller öppen korruption. Tesla har med Elon i spetsen bränt sitt politiska kapital, förutom möjligen inom forna Östtyskland, där utbildningsnivån är låg.