Citat:
Ursprungligen postat av impieteer
Beskriva går bra, även om man inte kan förutse. Men då måste man ju veta exakt hur hela universum har sett ut under den tidsperiod man beskriver.
Det jag var inne på där var en annan sak

Jag menade mer detta, min eget komponerade liknelse:
Du har en låda. Du ska göra en FULLSTÄNDIG beskrivning av vad som finns i den samt din beskrivning ska ligga i lådan. Det kommer inte gå, eftersom innehållet i beskrivningen också således måste beskrivas.
MEN som sagt, talet/matrisen ska enligt Nemesis inte "vara med" i talet själv, det är rent "virtuellt"

. Pga kvantfysiken (återkommande) så går det ju dock inte att utgå från ett begynnelseläge och sen "räkna sig" framåt eftersom t.o.m. vilken riktning ett fragment får när en atom sönderfaller är fullständigt (så som vi känner vetenskapen idag) omöjlig, per definition, att veta.
Samt, till sist, en 'fullständigt finkornig' beskrivning är omöjlig, även om en 'grovkornig' säkert går att få till. De ord med 'x' är riktiga begrepp

Allt detta är också en följd av kvantmekanik som vi ser den idag.
Jag får ursäkta om jag inte helt är på frågan, det var ett tag sen jag läste den + att jag inte riktigt längre vet vad som efterfrågas. T.ex. så har ju Cantor bevisat (och jag kan bevisa det) att det finns lika många reella tal mellan 0 och 1 som det finns reella tal alls. Med det jag vill jag säga att om universum är oändligt ("alla reella tal"), så kommer ju en "kort" beskrivning vara lika lång (dvs oändlig).
*** Måste bara säga att 1 är en kul tanke, det skulle ju också kunna vara så att när man <adderar allt>/<sätter in allt i Universum i rätt formel> så får man talet 1

inte 42 som jag är förvånad att ingen sagt innan mig