Citat:
Ursprungligen postat av addetre3
Tjena!
Frågan som delar det svenska folket: Ska jag köpa dubbat eller odubbat?
Jag har en V70N, bor i Västerås och kör ca 500 mil per vinter. Jag kör mestadels på landsvägar, genom stan och på motorvägar. Väglaget är till stor del lätt snötäckt, blöt barmark samt is men även en del lössnö. När det snöat som mest återstår max 10 cm snö då det inte är plogat. Just nu rullar ett set Gislaved Nordfrost 5 på sin sista säsong och det börjar bli dags att köpa ett nytt set inför nästa säsong (Tidigt ute).
Jag är osäker på om jag ska köpa Continental IceContact (dubbat) eller VikingContact 5 (odubbat). Jag bortser från pris då det endast skiljer 32 kronor/däck dem emellan (195/65 R15).
Som jag har läst är de dubbade däcken betydligt bättre än de odubbade på det allra mesta, men även att det dubbade förlorar sina vinteregenskaper snabbare än det odubbade.
Vad har folket för tips, förslag och erfarenheter?
Tack på förhand!
Adam
Dubbat såklart. Friktionsdäck suger när man behöver greppet som mest.