Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Resultat: Vilken Sd-politiker tänker du rösta till riksdagen 2014?
Jimmie Åkesson
19,40%
13 röster
Björn Söder
4,48%
3 röster
Jonas Åkerlund
0%
0 röster
Carina Herrstedt
0%
0 röster
Mikael Jansson
1,49%
1 röster
Margareta Larsson
0%
0 röster
Mattias Karlsson
1,49%
1 röster
Richard Jomshof
10,45%
7 röster
Sven-Olof Sällström
2,99%
2 röster
Per Ramhorn
0%
0 röster
Johnny Skalin
0%
0 röster
Kent Ekeroth
4,48%
3 röster
Julia Kronlid
1,49%
1 röster
Josef Fransson
0%
0 röster
Tony Wiklander
0%
0 röster
David Lång
2,99%
2 röster
Thoralf Alfsson
1,49%
1 röster
Stellan Bojerud
0%
0 röster
Markus Wiechel
0%
0 röster
Linus Bylund
1,49%
1 röster
Gustav Kasselstrand
34,33%
23 röster
William Hahne
0%
0 röster
Anna Hagwall
0%
0 röster
Ted Ekeroth
0%
0 röster
Pavel Gamov
1,49%
1 röster
Magnus Olsson - Malmö
0%
0 röster
Hanna Wigh
1,49%
1 röster
Stefan Olsson - Landskrona
0%
0 röster
Patrik Ehn
5,97%
4 röster
Christoffer Dulny
0%
0 röster
Stefan Torsell
1,49%
1 röster
Jimmy Ståhl - Göteborg
0%
0 röster
Louise Erixsson
0%
0 röster
Cassandra Sundin
0%
0 röster
Martin Kinnunen
0%
0 röster
Erik Myrin
1,49%
1 röster
Isabella Madeleine da Correggio
0%
0 röster
Alexandra Brunell
0%
0 röster
Någon annan som jag skriver i tråden.
1,49%
1 röster
  • 2
  • 3
2013-04-02, 00:22
  #25
Medlem
Alfheims avatar
Var krysset hamnar beror helt på hur listan kommer att ser ut. Om Kasselstrand står långt ner, kommer jag att kryssa honom. Om han står långt upp, och ändå är garanterad en plats, så sparar jag gärna krysset till någon gammal SD-veteran som varit med i ett par decennier.

Både Joakim Larsson och Eva Nyman verkar vara rakryggade och vältaliga Sverigedemokrater av den gamla stammen. Om de, mot förmodan, skulle kvala in på någon riksdagslista så kan jag tänka mig att kryssa någon av dem.
Citera
2013-04-02, 11:44
  #26
Medlem
Fot.Notens avatar
En fråga.
Om Gustaf Kasselstrand inte finns med på listan. Kan jag rösta på honom ändå?

Mvh / Ingrid
Citera
2013-04-02, 12:25
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fot.Noten
En fråga.
Om Gustaf Kasselstrand inte finns med på listan. Kan jag rösta på honom ändå?

Mvh / Ingrid

nix
Citera
2013-05-27, 17:51
  #28
Medlem
conservaress avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BorkaOdalman
Jag hade tänkt rösta på Richard Jomshof, men eftersom han är ganska given i toppen så tänkte jag rösta på en ung kille som redan hunnit visa sin briljans på lokal nivå. Jag tänker på ordförande i Jönköping, nämligen Jonas Grahn.

Här har ni en video på youtube där han fullkomligen äger en miljöpartist: http://www.youtube.com/watch?v=wfzux7l66IU

Lägg namnet på minnet och ge honom en röst i valet 2014! Han hade verkligen inte gjort bort sig i Sveriges riksdag.

Tack för att du länkade Jonas Grahn! Nu vet jag vem jag skall kryssa från SD om Kasselstrand redan är på riksdagslistan.
Citera
2013-05-27, 18:43
  #29
Medlem
Joakim.Larssons avatar
Det kan hända att det här blir lite komplicerat. Det är nämligen inte helt säkert att det blir en enda rikslista som ser likadan ut överallt. Det finns en övre gräns för hur många kandidater man får sätta in på en valsedel (73, har jag för mig) och får vi ett valresultat som ligger kring 10-12%, vilket inte är omöjligt som det ser ut nu, så får vi 35-40 ledamöter. Om man sedan lägger till ersättare på det så riskerar en sådan rikslista att snabbt tömmas.

Det är därför inte omöjligt att riks bestämmer sig för att ha flera listor, 2-3 stycken eller så, med delvis olika kandidater som man sedan sprider i olika delar av landet. Gör man så riskerar man knappast att tömma någon lista, men å andra sidan blir det förstås svårare för den enskilde att hålla koll på exakt vilken kandidat man ska välja om det nu är det man är ute efter.

(Ja, det är ju också teoretiskt möjligt att något distrikt får för sig att köra på en helt egen valkretslista som de andra partierna gör, men det spelar ingen större roll eftersom riksorganisationen bara kommer att ändra på den då så att den blir likadan som rikslistan)
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback