Citat:
Ursprungligen postat av
bastilleday
Sammanblandningen av att "ta livet av sig" och " begå självmord" har fått den vedervärdiga termen "ta självmord". Det krullar sig i öronen när man hör det och ger ögonspasmer när man läser det, men det är fler som använder det än som inte gör det, så det är meningslöst att go loss och tillrättavisa:"DET HETER BEGÅ SJÄLVMORD, INTE TA SJÄLVMORD DIN JÄVEL!"
Hur illa det än låter, det har blivit allmänt använt, så tycker ni som jag att språknämnden ska skriva in det från nästa år i ordlistorna?
Det är hemskt. Både självmord och hur folk pratar
Ordet
ta används ibland där det inte behövs. Inte på samma sätt som i ditt exempel, men ändå där det stör. Ett exempel är
ta beslut istället för
besluta. Ingen jättegrej, och det är inte felaktigt, men jag stör mig på det när beslutsfattare uttrycker sig så.
Håller man sig kvar i myndighetsvärlden kan också nämnas
överklagningar istället för
överklaganden. När tjänstemän uttrycker sig så, t ex
vi har tagit beslut att alla överklagningar ska tas med förtur, tänker jag alltid att den där typen har ingen aning om vad han sysslar med. Okunskapen, och dilettanteriet, märks också i språkbruket.
En annan grej jag lagt märke till helt nyligen, här på Flashback av alla ställen, är att en del skriver
missinformation istället för
felaktig information. Till råga på allt felstavat.