Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2005-05-09, 22:58
  #1
Medlem
Bråkmakarns avatar
Jag har ingen aning om hur man gör köttfärssås!
Krossade tomater.. är det tomatpuré du menar?


Japp, så lät det i går när jag försökte diskutera mat med en kamrat, han är 23 år och kan öht inte laga mat. Ska han äta köttfärssås så köper han findus äckliga uppstötning på glasburk och värmer i micron och kokar sina snabbmakaroner i 10 minuter. "Mmm! Delicious"!

En annan kamrat försöker laga mat och säger själv att han kan det, men egentligen kan han inte, han chansar bara och har i vad som helst i maten utan nån som helst tanke bakom, oftast med dåligt resultat som följd. Om vi ska äta middag är det alltid jag som fixar maten för att jag vill ha väl tillagad och god mat, och inte nåt som ser ut och smakar som nåt förståndshandikappade Anton tramsat ihop på dagsverksamheten.

Dom båda mongosarna till vänner jag berättar om ovanför kan inte laga mat, dom har inte ett hum om ungstemperaturer, stektemperaturer, proportioner, och dom fattar inte att man inte kokar pastan först om man ska göra spaghetti & köttfärsås utan man gör det sist, kan knappt skala lök och än mindre hacka densamma, dom tänker inte rätt helt enkelt!

Hur är det med era kamrater? Kan dom laga mat?
Citera
2005-05-09, 23:02
  #2
Moderator
impieteers avatar
Ja, förvånansvärt många av mina vänner (i den mån jag har några) kan laga mat. Själv har jag inte den minsta aning. Äter mat gör man för att man är hungrig. Inte blir man mindre mätt av att snabbmakaronerna har blivit lite överkokta.
Citera
2005-05-09, 23:05
  #3
Medlem
Damericuss avatar
Det är 50/50 på den fronten. Vissa kan och vissa kan inte, men det beror ju på att den sämre hälften alltid lagar korv/makaroner eller köttbullar/makaroner. Det är dom ju bra på men det är förhållandevis svårt misslyckas med det.

Nu vet jag inte om jag själv lagar god mat, jag gillar iaf det jag lagar.
Citera
2005-05-09, 23:13
  #4
Medlem
Perriss avatar
Jo, de flesta är nog bättre än vad jag är. En lagar aldrig mat, några är hyffsade i baskunskaperna och en är mästerkock. Tror han. Visst det brukar bli gott, fast jävligt flottigt för det mesta. Han vill verkligen vara en mästerkock a´la nakna kocken. Han har en stor favoritkniv som han går loss med i köket på allt, inklusive inredningen och möblerna. Efter att han har varit och lagat middag hemma hos mig så får man tapetsera om eftersom väggarna är fulla av klet efter besärk med liten mixerstav i allehanda pyttsar.

/perris
Citera
2005-05-10, 00:02
  #5
Medlem
OliTs avatar
Ja, det finns ett par tre personer i min vänskapskrets som kan laga vettig mat, men det finns också sådana som oftast chansar. Det händer att man får komma med goda råd ibland, vilket jag inte har något emot.
Citera
2005-05-10, 11:54
  #6
Medlem
Zet@s avatar
Hmm det känns som mina kompisar inte kan ett dugg om matlagning! Varje gång vi ska käka så är det jag som lagar. Iofs så kanske jag inte ger dem en chans att visa sina kunskaper utan är nog ganske dominant i köket
Citera
2005-05-10, 11:56
  #7
Medlem
8222s avatar
Jag och mina kompisar käkar ute. Är det svar på frågan?
Citera
2005-05-10, 14:38
  #8
Medlem
miklons avatar
Har en kompis som utbildar sig till kock, övriga kan väl laga mat i varierande grad, tror inte att någon är direkt dålig iaf.

Själv är jag hygglig på att laga mat, jag klarar av att ganska mycket mat iaf. Fast jag föredrar egentligen att baka.
Citera
2005-05-10, 14:44
  #9
Medlem
mishimas avatar
Medelduktig jämfört med mina vänner.

Jag har en kompis som nördigt intresserad av matlagning. Han bandar matprogram på TV. Det är alltid lika underbart att våldgästa honom.
Citera
2005-05-13, 20:12
  #10
Medlem
Porrpojkes avatar
Jag har en vän som kan laga mat, tyvärr är han veggieman så allt det goda med sommaren, grillning o annat går ju bort...känns så torrt o grilla sojakorvar...men han är iallafall duktig på o laga käk...annars suger dom flesta, vet en brud som är 30 som inte kan koka pasta ens...skam
Citera
2005-05-13, 20:23
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Perris
Han har en stor favoritkniv som han går loss med i köket på allt, inklusive inredningen och möblerna. Efter att han har varit och lagat middag hemma hos mig så får man tapetsera om eftersom väggarna är fulla av klet efter besärk med liten mixerstav i allehanda pyttsar.
Haha, fyfan vad klockrent! Jag kan riktigt se det framför mig..
Citera
2005-05-13, 20:26
  #12
Medlem
nja, inte direkt. har en polare som tycker att "bacon med spaggetti och vitlök och grädde" är det bästa man kan laga..
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback