Citat:
Ursprungligen postat av Mandelbrot
Jag är mycket nöjd med den. Dock använder jag några olika mikrofoner för lite olika ändamål. På flera röster fungerar SM7B alldeles utmärkt. Är du osäker på om signalen räcker, så kan det bero på vilken Scarlett du tänker använda den på. Detta "testet" ger en antydan till att 2i2 inte riktigt räcker. Däremot påstås 8i6 räcka.
http://recordinghacks.com/2012/06/18...face-shootout/
Skulle du få otillräcklig signal genom ljudkortet men ändå gillar mikrofonen, så rekommenderar jag en liten Triton Audio Fethead (den kräver 48V fantommatning). Den gör underverk!
http://holmerup.noxshop.se/?item_id=194
Det är Scarlett 2i2 som jag spånar på, då en vän har en och är väldigt nöjd. Kombinationen av 2i2 och SM7B verkade dock inte optimal när man läste vad du länkade, trots att svaret från Thomann har kommit nu där de säger att kombinationen är bra och tillräcklig.
Ska jag kika på något annat ljudkort kanske? Något i samma prisklass som du vet kanske till och med överträffar?
Jag har ingen större erfarenhet av sånt här, därav alla frågar. Uppskattar om du har tid att besvara dem.