Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2005-05-12, 12:12
  #13
Avstängd
spoozs avatar
Synd att man har de flesta på dvd och redan har sett de andra.. Men har man inte så måste dessa filmer ses
Tror inte McQueen varit med i en enda dålig film faktiskt
Citera
2005-05-13, 00:24
  #14
Medlem
Cineastens avatar
Sju vågade livet visas ikväll. Lyssna till det underbara soundtracket.
Citera
2005-05-13, 02:39
  #15
Banned
GodAftons avatar
Fyfan vad bra!
Filmer ifrån eran då man visste hur man gjorde film!
Mag 7 är grym. Kobojjsare for ever. Och en sådan lineup i övrigt! *gotta sig*
Citera
2005-05-13, 02:42
  #16
Banned
GodAftons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pentry
Sannerligen ett utmärkt initiativ av SVT. McQueen är den coola manligheten personifierad.

En del vill mena att Charlton Heston är den coola manligheten personifierad (eller Clint Eastwood om man gillar moderniteter) men min mor anser att Steve är den råaste iom att hans coola framträdande bryts emot hans rent fysiska pojkaktiga charm.
Citera
2005-05-19, 01:40
  #17
Medlem
dIRe_s avatar
"Den stora flykten" nu på torsdag 22:30 på SVT 2. En av de allra bästa i McQueen-serien.
Citera
2005-05-20, 16:41
  #18
Medlem
Acklacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bruce Wayne
"The Thomas Crown Affair" är ingen av hans bästa, men musiken... musiken! Ett av världens coolaste soundtrack, värt att se den (stundtals lite ljumma) filmen bara pga musiken

Svårt att slå Steve McQueen i hårda filmer.. Bullit, Le Mans, Thomas Crown affair, The Blob, Magnificent Seven, Papillon, The Great Escape, The Cincinnati Kid, The Getaway, Towering Inferno, Junior Bonner..

Hoppas SVT visar "Hämnaren från Alcatraz" (Point Blank) igen!

Dock är klippet med splittade skärmar i "The Thomas Crown Affair" tok-snyggt, kan se det om och om igen. Musiken i Bullit går inte heller av för hackor, Lalo Schifrin är en cool kille.

Bajskottejag missade ju the great escape igår.
Citera
2005-05-20, 18:00
  #19
Medlem
P3tters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dIRe_
"Den stora flykten" nu på torsdag 22:30 på SVT 2. En av de allra bästa i McQueen-serien.
Jupp, grymt bra.
Dudududu-dududu
Citera
2005-05-20, 19:28
  #20
Medlem
Mack Bolans avatar
"Why's he buying all the potatoes!?"
Citera
2005-05-20, 19:37
  #21
Medlem
Perriss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dIRe_
"Den stora flykten" nu på torsdag 22:30 på SVT 2. En av de allra bästa i McQueen-serien.
Japp, bänkade mig rejält framför dumburken igår afton för denna helkvällsrulle. En klassiker jag inte sett sedan barnsben, och även om manus innehåller en hel del luckor, så är den sevärd. Det speciella är ju att filmen bryter sitt muntra och glada skimmer när de inte klarar sig och en efter en blir inburade i råa poser. Så oväntat, i genren, men ändock en sådan väckarklocka som påminner om att krig, fortfarande, inte är den lek som påbjuds i diverse blockbusters, utan just en sådan sysselsättning som abrubt kan ta kål på en hjälte, även fast denne är vacker och har en fru som väntar.

/perris
Citera
2005-05-26, 20:55
  #22
Medlem
Mack Bolans avatar
Bumpar tråden för att påminna alla om den utmärkta Cincinnati Kid som går på SVT2 ikväll.
Citera
2005-06-03, 00:21
  #23
Medlem
becksots avatar
Bumpar igen då Faye Dunaway och McQueen's kemi är fantastisk. Fantastiskt initiativ av svt. Bullit nästa vecka ...
Citera
2005-06-03, 00:49
  #24
Medlem
Banzaii! missade dagens

Syrt sa räven, då detta är det enda man kan se på teve förnärvarande. Bullit kommer jag dock inte förlåta mig om jag missar.

/lurk
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback