Citat:
Ursprungligen postat av slicklapp
Spelar ingen som helst roll!
Sen vill jag bara tipsa dig om att när du sen skaffar bolån så fråga flera banker! Bolånen är förhandlingsbara och går man bara till "sin" bank och ansöker om lån får man alltid listpriset. dvs det som står på nätet. Förhandla och din ränta sjunker, garanterat.
Okej vad bra! Ska verkligen kolla mer på det nästa gång det blir bostadsaffär! Till lägenheten vi nyligen köpt (bostadsrätt) så gick vi över till den bank som var villiga att belåna mig pengar med mina föräldrar som dellåntagare. Alltså är det här bolånet troligen inte optimalt, men för stunden fungerar det.
Citat:
Ursprungligen postat av Er1k
I vilken prisintervall ligger huset ni har tänkt köpa? Om du sparar 4 i månaden och lägger till det du har sparat sedan innan blir det cirka 60k. Det motsvara kontantinsatsen för ett hus som kostar cirka 400k.
Förstår hur du resonerar, och tack för att du påpekade det
Prisintervallet ligger på ca 1,3 miljoner. Äger idag en bostadsrätt som vi köpte för 600 000 varav 90 000 av dem var kontantinsats. Alltså har vi redan 90k i kapital och hoppas på en ökning av värdet på lägenheten då vi köpte den i stort renoveringsbehov (såg ut som det gjorde 1970 när huset byggdes).
Tillkommer gör även min sambos sparande.
Detta är vad vi hoppas på, och har tänkt göra en värdering av lägenheten när vi är klara. Självklart vet jag att en mäklarvärdering inte är samma sak som att vi får det sålt för just det priset, men vi vet då lite mer om vad vi kan vänta oss.