Citat:
Ursprungligen postat av
Vinicius
Som rubriken lyder vill jag börja gå i kyrkan. Jag är själv väldigt andlig av mig, men jag har aldrig riktigt varit kristen. På senare tid har jag reflekterat mer och mer över Jesus och kristendomen. Jag har börjat fundera över att gå i kyrkan. Men jag är ganska "blyg" och jag har ingen att gå med. Hur ska jag börja, ska man gå till svenska kyrkan eller ska man gå till en frikyrka (jag har funderat på att gå till baptistkyrkan). Hur kommer församlingen reagera om en "outsider" droppar in etc?
Hej!
Jag går på din fråga direkt utan att ha läst andras svar. En tid har ju gått sedan du skrev frågan men jag skickar ett svar ändå.
Om du är lite blyg eller reserverad och inte direkt vill "socialisera" eller "mingla", så gå till Svenska kyrkan.
Det kan vara lite anonymt och skönt att någon inte vet att man är "ny" där.
I kristna församlingar idag kan det finnas olika människor och med olika profil, det handlar inte alltid om namnet på kyrkor eller församlingar om det är si eller så, om man blir mottagen på visst sätt.
Tycker bara du ska gå någonstans och ta till dig det som det blir.
Du bör också känna till att flera församlingar har sk outsiders som är med, som klär sig som de vill, inte alltid håller med om allt osv och det är okej!
Har du frågor om något, tycker jag att du ska be om ett samtal hos präst eller pastor för att i lugn och ro samtala. Det gjorde min käre livskamrat. Tar du bara och pratar med någon i en församling, kan du stöta på någon "överandlig" speedad individ, så var öppen för alla slags människor. Ju mer du är med och går någonstans desto mer får du förhoppningsvis koll på vad det hela handlar om.
Lycka till!