2013-01-28, 21:28
  #1
Medlem
Tjena

Köpte en pedal från thomann som har krånglat från första dagen, varit inne på lagning två gånger utan resultat, så jag krävde att få pengarna tillbaka. Efter många om och men gick dom med på att ge tillbaka 90% av pedalens värde och det gick jag med på. De sa att om jag skickade tillbaka den skulle jag få pengarna in på mitt kort.
Nu när pedalen har kommit in till thomann så står där på vissa ställen (i deras kundcenter) att de har fört över pengarna till min bank och på andra ställen att jag ska få tillgodokvitto.

Det står bla: "On one time goodwill Money Back on customer account for new purchase repayment not possible!"
"You will receive a credit note for the returned item from invoice ******* dated Sep 10, 2012 . Please note that this was done under reserve of a check of the returned item.
Och på ett ställe så står det betalning via banköverförning.

Vad tror ni? Kommer jag få något tillgodokvitto på posten? Om jag inte får något fysiskt kvitto hur ska jag utnyttja pengarna? Pengar på banken?
Citera
2013-01-28, 21:39
  #2
Bannlyst
Har du handlat med kort så brukar man få pengarna insatt på kortet tar dock någon dag.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in