Citat:
Ursprungligen postat av
Paris24
Noterar att du inte säger någonting.
Jag är matematiker, har jobbar på universitetet i Stockholm, har fem barn som jag följt alla skolåren. "Har sett mig omkring"? Berätta gärna om dina erfarenheter av skolan.
Detsamma.
Du har jobbat på universitetet i Stockholm säger du. Trots det har du aldrig sett kvinnor med driv, uthållighet och motivation. Gick du runt med skygglappar i korridorerna?
Jag märker också att du inte klarar av att hålla diskussionen på en allmän nivå utan hela tiden vill dra ner den på personnivå och gärna vill gå till personangrepp. Jag skulle därför vilja trycka på att TS handlar varken om dig eller mig.
Statistiken talar sitt tydliga språk. I nästan alla länder i världen går det fler kvinnor än män på universiteten. Oavsett om det är jämställda eller strikt patriarkala länder. Vad tyder detta på om inte motivation, driv och uthållighet?
Därmed inte sagt att det inte går några män på universiteten runt om i världen.