Jag kan såklart vara helt ute o cykla nu men jag undrar om vi inte underskattar den stigamatiserande kraften bakom "pk-samhället". Om väl "pk" gett sig fan på något är det mkt svårt/omöjligt att vinna. Om väl journalister börjar ifrågasätta en del knepiga grejor inom islam går det utför fort. Dessa radikala element har överlevt enbart pga beröringsskräck från det offentliga sverige.
Jag tänkte på detta mkt igår och med tanke på att sverige faktiskt är såpass pk kan vi inte ha en fredad zon i all evighet. De har fått vara ifred endast pga att samhället inte identifierat islam som sig själv utan behandlats som någon form av turist.
Att vi ens börjar granska islam är ett tecken på att samhället börjar behandla dem på samma villkor. Det kommer inte gå fort eller vara enkelt men om media och politiker väl hittar äkta moderata muslimer som HBT-imamer mm kommer dem kunna bryta/attakera de radikala elementen då det inte anses rasistiskt längre att kritisera islam - eftersom man försvarar HBT-muslimerna - man gör en god insats.
Generaliserade rätt grovt men tanken är att göra islam svenskt - vilket det förr eller senare måste bli för att kunna överleva här. Något muslimskt övertagande kommer bara ske i radikala hjärtan från saudi.
Muslimer är en liten minoritet i sverige
De bokstavstroende är en liten minoritet av muslimerna
Jag tror det skulle vara mycket svårare att bli av med radikal islam i ett land med stor del kristna troende. Vi gillar varken eller och islam har blivit satt på undantag bra länge nu.
Men hey va vet jag. Kanske vi alla säger inshallah och ber till mecka om 50år