Vinnaren i pepparkakshustävlingen!

Dansk fisketidning lockar med fiskporr

flashback.se

Danmarks största fisketidning, Fisk & Fri, använder sig av ett något annorlunda koncept för att locka till sig nya läsare. De använder sig av fiskporr.

Läs hela artikeln
2013-01-23, 19:21
  #1
Medlem
Det ska väl ge ekofeministerna något att bitcha om.
Citera
2013-01-24, 00:42
  #2
Medlem
Är det någon som vet var man kan få tag på de ocensurerade bilderna?
Citera
2013-01-24, 01:18
  #3
Medlem
burberrys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DC3
Är det någon som vet var man kan få tag på de ocensurerade bilderna?

Googla på "ugens fiskepige" så hittar du ocensurerade bilder.
Citera
2013-01-24, 01:49
  #4
Medlem
Starvids avatar
Här finns bilderna: http://www.genusfotografen.se/?p=2705

Först trodde jag att den kommenterande texten och alla de efterföljande kommentarerna var raffinerad ironi, men de som skriver är verkligen så makalöst dumma och utan självdistans som de framstår som.

Egentligen är texten oerhört mycket mer intressant som en insikt i svenska dårfeminsters hjärnor än vad själva bilderna är, vilka mest påminner om gamla tiders lokalpressartiklar om jordbrukare som hittat "lustigt formade" rotsaker.
__________________
Senast redigerad av Starvid 2013-01-24 kl. 01:54.
Citera
2013-01-24, 09:25
  #5
Medlem
ArtFevers avatar
Påminner lite om en tråd jag såg på MGB-forumet med en flicka som poserar med en död häst. Hyfsat grövre än detta, dock.
Citera
2013-01-24, 20:32
  #6
Medlem
vis avatar
Haha, fan vad sjukt med "fiskepiger". Vad är det för pantade jävlar som tänder på/roas av det där? Och kvinnorna som ställt upp på att fotas... Blä!
Citera
2013-01-24, 21:30
  #7
Medlem
swimp78s avatar
Jag blir så otroligt upprörd. Det här är förnedrande för kvinnor och speglar patriarkala strukturer inom sportfiskevärlden!
Citera
2013-01-24, 21:54
  #8
Medlem
Equinoxes avatar
Vad heter den danska tidningen? Fisk & Fisse?
Citera
2013-01-24, 23:10
  #9
Moderator
Pojken med guldbyxornas avatar
Inget diskussionsunderlag med anknytning till Medier och journalistik i denna tråd och för annan kringdiskussion hänvisas vänligen till befintlig tråd Nakna kvinnor med fiskar: Hur kan detta ha blivit en genusfråga?. Denna tråd till papperskorgen från M&J.

/Moderator
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback